ERR Washingtonis: USA ülemkohus seadustas samasooliste abielud kõigis osariikides ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP

Ameerika ühendriikide ülemkohus kinnitas tänase otsusega, et osariigid ei tohi enam keelata samasooliste abielusid, mis sisuliselt tähendab, et alates tänasest on USAs põhiseaduslik õigus abielluda soost hoolimata.

Ülemkohtu otsus ei olnud ootamatu, vaid pigem loogiline jätk otsustele, kus nad kinnitasid näiteks, et USA hüved peavad kehtima kõigile abielus kodanikele hoolimata nende soolisest eelistusest ning, et osariikide kohtuotsused samasooliste abielude lubamiseks peavad jätkuma, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seega tähendab tänane kohtuotsus põhimõtteliselt seda, et mitte ükski teine kohtuinstants ei hakka enam arutlemagi, kas samast soost inimesed võivad abielluda või mitte. See on nüüd Ameerika ühendriikides põhiseadusega kaitstud õigus," vahendas ERR-i korrespondent USA-s Lauri Tankler.

Kohale tulnud inimesed juubeldasid, kallistasid, laulsid, tegid endast ja teistest pilti sellel, ameeriklaste põhiõiguste jaoks ajaloolisel päeval.

Paljud võrdlesid seda hetkega, kui ülemkohus otsustas, et osariigid ei tohi keelata eri rassidest inimestel abielluda. Teiste jaoks oli küsimus lihtsalt selles, millal see otsus tuleb, mis annab inimestele võrdsed õigused.

Ühendriikide riigipea Barack Obama sõnul kinnitas ülemkohtu otsus, et nüüd garanteerib USA põhiseadus võrdsuse abiellumisel. "Nii kinnitasid nad taaskord, et kõigil ameeriklastel on võrdsed õigused seaduse silmis, kõiki inimesi peab kohtlema võrdselt, hoolimata sellest, kes nad on või keda nad armastavad," sõnas Obama.

Ameerika ühendriikides on abielludes paljud asjad soodsamad. Näiteks kehtivad teised maksumäärad ja õigused näiteks pangalaenudele. See aga tähendas, et abiellumist keelates diskrimineerisid paljud osariigid inimesi, kes elasid koos samast soost kaaslasega.

Seni oli samast soost inimestel õigus abielluda 36 osariigis, esimesena seadustas selle Massachusetts-i osariik alles 2004. aastal.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: