Lepik: Kreekas on tulemas närviline referendum ({{commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Kreeklased ei taha kasinusmeetmeid, kuid ei taha ka euroalast lahkuda. Kumma ees on hirm suurem, see selgub referendumil. Arengufondi majanduseksperdi Kristjan Lepiku sõnul on Kreeka inimestel peal suur pinge.

Rahandusminister Sven Sester kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et on referendumi tulemuse osas pigem optimistlik. Kui Kreeka rahvas peaks tõepoolest reformide poolt hääletama, võib see tema sõnul tähendada praeguse valitsuse lõppu.

"Kui Kreeka rahvas ütleb "jah", siis vähemalt on selge alus minna läbirääkimistega edasi. Meie nägemuse järgi tähendaks see tegelikkuses võib-olla Kreeka erakorralisi valimisi, kuna praeguse seisuga see tähendaks umbusaldust. Samas see on siseriiklik küsimus," ütles Sester.

"Väga raske on öelda, mida kreeklased otsustavad, sest nädal on veel ees. Nädal, kus tõenäoliselt pangad on suletud, vähemalt osaliselt, ja inimeste pinge on väga suur. Tulemas on närviline referendum. Täna justkui tundub, et veidi nad justkui võiksid selle kokkuleppe suunas hääletada," arutles Kristjan Lepik.

Kui kreeklased lükkavad reformid referendumil tagasi, ei tähendaks see kaugeltki seda, et probleemid kaoksid. Juba referendumi-eelne nädal tuleb väga keeruline. Kuna euroala rahandusministrid ei nõustunud praegust abiprogrammi referendumini pikendama, on väga tõenäoline, et riik ei suuda tuleva nädala teisipäeval teha rahvusvahelisele valuutafondile (IMF) 1,6 miljardi suurust makset.

Sesteri sõnul ei tähendaks Kreeka maksejõuetus esialgu Eestile midagi. "Esimeses etapis ei tähendaks see midagi, kuna Eesti ei ole andnud otse laene. Kuna Eesti on garanteerinud laene, mille tasumise tähtajad saabuvad alles aastal 2022, siis esimeses etapis ei tähenda see midagi. Küll aga tähendab see kogu euroalale," selgitas ta.

Kristjan Lepik tõdes, et eelolev nädal näitab, kas Euroopa peab hakkama Kreekale antud summasid maha kirjutama.

"Järgmisel pühapäeval me oleme Kreeka suhtes palju targemad. Sel nädalal pannakse palju raame paika, kaasa arvatud see, kas Euroopal tuleb mingeid summasid maha kirjutada, kaasa arvatud Eestil," ütles ta.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: