Tsipras kutsus riigitelevisioonis referendumil "ei" ütlema, kreeklased kogunevad tänavatele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kreeka kasinusmeetmete vastane meeleavaldus 29. juunil.
Kreeka kasinusmeetmete vastane meeleavaldus 29. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kreeka peaminister Alexis Tsipras kutsus täna riigitelevisioonis kreeklasi üles 5. juulil referendumil uuele abiprogrammile "ei" ütlema, seda hoolimata EL-i liidrite hoiatustest, et rahva "ei" võib tähendada Kreeka väljaviskamist eurotsoonist.

"Ma ei usu, et nende plaan on lükata Kreeka eurotsoonist välja, vaid lõpetada lootused, et Euroopas võib olla erinevaid poliitikaid," rääkis vasakpoolse erakonna Syriza juht Tsipras Kreeka riigitelevisioonis.

Peaminister lisas, et mida tugevam on hääl uue reformidega abipaketi tagasilükkamisel, seda tugevam on Kreeka positsioon igasugustel läbirääkimistel, mis võivad järgneda, vahendasid Reuters jt.

BBC andmetel on Ateenas kogunenud tänavatele tuhandeid inimesi, kes avaldavad toetust oma valitsuse kehvale positsioonile ning kutsuvad üles referendumil abiprogrammile "ei" ütlema. AFP andmetel on Ateena parlamendihoone lähedusse tänavatele kogunenud umbes 17 000 inimest.

Rahvusvaheline reitinguagentuur Standard & Poor's langetas täna veelgi Kreeka krediidireitingut, teatades, et Kreeka euroalalt lahkumise tõenäosus on 50 protsenti.

Tsipras teatas, et kui kreeditorid pakuvad Kreekale tehingut täna, maksab Kreeka IMF-ile laenumakse, nii nagu lubatud, homme tagasi.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles Alexis Tsiprasele, et ta ei näe liikmesriikides valmisolekut nõustuda Tsiprase palvega pikendada laenude tagasimaksmise tähtaega senisest veelgi enam.

Saksamaa majandusminister Sigmar Gabriel teatas, et kui kreeklased hääletavad võlausaldajate pakkumiste vastu, siis on kõnelused lõppenud. ""Ei" olgu selge hääl eurotsoonis püsimise vastu," toonitas Saksa minister.

Kõnelustesse on sekkunud ka USA. Obama administratsioon utsitab Kreekat ja rahvusvahelisi võlausaldajaid pidama läbirääkimisi abipaketi osas. USA ametnikud on nõudnud oma Kreeka ja Euroopa partneritelt, et nad leiaksid kompromissi laenuandjate nõudmiste osas majandusreformidele ning Kreeka vajaduse osas meetmetele, mis muudaksid võla jätkusuutlikuks.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas täna telefonitsi oma Kreeka kolleegile, et Venemaa mõistab Tsiprase valitsuse tehtud samme. Lavrov avaldas ka lootust, et Brüssel ei rakenda kohe "negatiivset stsenaariumi" ning Kreeka ületab oma praegused probleemid.

Homme peab Kreeka tegema Rahvusvahelisele Valuutafondile (IMF) 1,6 miljardi euro suuruse laenutagasimakse. Uue abipaketi osas pole aga mitme kuu jooksul õnnestunud kokku leppida, sest Kreeka valitsus pole olnud nõus uue abiprogrammi tingimusteks olevate reformidega.

Selle asemel otsustas Kreeka valitsus hoopis korraldada referendumi uue abiprogrammi tingimuseks olevate kasinusmeetmete ja reformide osas. Referendum peaks toimuma pühapäeval ning selle ajani on riigis suletud nii pangakontorid kui ka börs. Inimestel on võimalik pangaautomaadist sularaha võtta 60 eurot päevas.

Kreeklased kandmas silte kirjaga "ei". Foto: AFP/Scanpix

Meeleavaldajad. Foto: AFP/Scanpix

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: