Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsusliikmete hinnangul on põgenike teemat üledramatiseeritud

Tänasel erakorralisel rändekriisi teemalise pressikonverentsil märkisid valitsuserakondade esindajad, et Eestis külvatakse põgenike teemal asjatut paanikat, ning kinnitasid, et Eesti ei ole tõrjuv väikeriik, kes ignoreerib oma Euroopa Liidu partnerite muresid.

Peaminister Rõivas rõhutas pressikonverentsil, et jutt massiimmigratsioonist on täiesti põhjendamatu ning naeruväärne. Tema väitel moodustavad Eestisse jõudvate põgenike ja pagulaste arv igal aastal Eestisse tulevate Euroopa Liidu väliste kodanike koguarvust väga väikese protsendi.

Samas nentis peaminister, et konkreetsetest numbritest on veel vara rääkida ja ehk on nendest ka juba liiga palju räägitud [eile hindas Rõivas Eesti võimekuseks 150-200 põgenikku].

Rõivase arvates on kohalike omavalitsustel täna kohatu teha avaldusi, millega nad keelduvad põgenike ja pagulaste vastuvõtmisest. "Isegi kõige suurema numbri puhul ei jätkuks kõigisse meie omavalitsustesse ühte pagulast," nentis peaminister.

Rõivas rõhutas, et Eesti peab sundrände küsimuses käituma väärika EL-i liikmesriigina ning abistama oma partnereid, kes on täna hädas põgenike vastuvõtmisega.

"Euroopa Liit tervikuna on palju tõhusam antud probleemi lahendamisel kui üksikud liikmesriigid," rõhutas Rõivas, kes märkis, et reaalsed inimesed on hädas ning humanitaarkriis, mis Vahemere äärsetes riikides täna toimub, on õõvastav.

Lisaks selle ütles peaminister, et ta on suhelnud mitmete ettevõtjatega, kelle sõnul on nad valmis võtma pagulasi tööle ning seeläbi aitama kaasa nende ühiskondlikule lõimumisele.

Sotsiaalkaitseminister ja IRL-i esimees Margus Tshkna ütles samuti, et paanika külvamine on alusetu. "Uskuge, mida räägin - olen selle valitsuse kõige konservatiivsema erakonna esimees," ütles Tsahkna.

Tema hinnangul on Eesti kõige suurem saavutus olnud EL-i ülemkogul vastuvõetud otsus, et sundrändes osalevate inimeste ümberjaotamine EL-i sees toimub vabatahtlikkuse alusel. "See on ühe ajastu algus, aga me oleme seda õigesti alustanud," toonitas Tsahkna.

Suuri majutuskeskusi ei tule

Sotsiaalkaitseministri väitel valmistab praegu sotsiaalministeerium ette vastuvõtusüsteemi, mille alusel hakatakse Eestisse saabuvate inimestega töötama.

"Me ei hakka looma suuri majutuskeskusi, nagu paljud kardavad," rõhutas Tsahkna, kes kutsus inimesi üles käituma väärikalt ning mitte alluma vihaõhutajate üleskutsetele.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna endine esimees ja kaitseminister Sven Mikser ütles pressikonverentsil, et kui meie liitlastel on muresid, siis ei saa me jääda kõrvale.

"Enam kui kümme aastat tagasi, kui liitusime NATO ja EL-iga, rõhutasime, et jagame teiste liikmesriikidega samu väärtusi," ütles Mikser, kelle sõnul pole Eesti väärtushinnangud muutunud.

Mikser toonitas vajadust praktiliste lahenduste järele ning lisas, et sellega Euroopa Liidu liikmesriikide siseministrid juulikuu jooksul tegelevadki.

"Erimeelsused rändeküsimuses, vähemalt valitsuserakondade vahel, puuduvad," kinnitas Mikser.

Toimetaja: Allan Rajavee

Allikas: Martin Dremljuga/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: