Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome ekspert: Islamiriigi tulevik on tume - varsti pole enam pantvange, keda hukata

Juubeldav Islamiriigi võitleja Tabqa linnas 2014. aasta augustis
Juubeldav Islamiriigi võitleja Tabqa linnas 2014. aasta augustis Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Esmaspäeval möödus aasta aega päevast, mil äärmusrühmituse Islamiriik liider Abu Bakr al-Bagdadi teatas, et sündinud on uus "kalifaat". Sellel puhul arutlesid kaks Soome eksperti Yle hommikuses raadiosaates Islamiriigi vahepealse arengu teemal.

Saatekülalisteks olid terrorismiuurija Leena Malkki Helsingi Ülikoolist ja Mikko Patokallio organisatsioonist Crisis Management Initiative (CMI), vahendas yle.fi.

Malkki arvates on Islamiriigi peamiseks õnnestumiseks olnud see, et nad on suutnud välisvõitlejate abil luua hirmuõhkkonna.

"ISIS-e sõnum suudab mingil põhjusel mõjutada Euroopa noori, ka neid, kellel pole otsest moslemitausta. Paar aastat tagasi räägiti sellest, et džihadism Euroopas on languses, kuid nüüd on trend hoopis teise suunaga," nentis ta.

Teise ohtliku rühma moodustavad lääneriikides aga isikud, kes Lähis-Idasse sõdima ei lähe, kuid toetavad samas Islamiriigi tegevust. Malkki sõnul on palju räägitud sellest, kuidas ära hoida islamivõitlejate reisimist Lähis-Idasse ja kuidas hiljem takistada nende naasmist, kuid rohkem peaks hakkama jälgima ka seda teist rühma.

"ISIS-e tegevust sotsiaalmeedias uurides on jõutud järeldusele, et selles keskkonnas kõige suuremat mõju omavad isikud asuvad Süüria ja Iraagi asemel hoopis Euroopas, USA-s ja Austraalias. Ning teiseks ei pea selleks, et midagi ISIS-est inspireeritut korda saata, üldse Süüriasse või Iraaki reisima," lausus Malkki.

Patokallio: kalifaadi eesmärgiks on laienemine, seda pole suudetud enam teha

Mikko Patokallio aga rääkis, et edukast hirmutamisest hoolimata pole Islamiriik soovitud viisil edasi arenenud.

"Kalifaadi eesmärgiks on püsimine ja laienemine. Selle viimase ülesande osas pole üldse edu saavutatud, sest kaotatud on olulisi piirkondi ja vallutatud samas lihtsaid sihtmärke ning tervikuna pole suudetud laieneda nii, nagu seda varem tehti," selgitas ta.

CMI eksperdi hinnangul on Islamiriigi püsimine pidev võitlus ning lõppude lõpuks keerleb kogu organisatsioon ainult oma senise võidukäigu ümber.

"Rühmitusel peab olema ette näidata silmapaistvaid võite, saavutusi ja tegevusi. Neid on üha raskem saada. Enam ei ole pantvange, keda hukata, enam pole asulaid, mida hõlpsalt vallutada. Seetõttu muutub terrorism vaid võimaluseks, kuidas end üle maailma näidata," jätkas ta.

Patokallio usub, et ISIS-est ei saa väga pikaajalist organisatsiooni. "Ajalooraamatutest kaob ISIS üsna kiirelt, sest selle saatus on otseselt seotud Iraagi ja Süüria konfliktidega, mis mingil hetkel oma lõpuni jõuavad. Sellisel viisil saabub ka ISIS-e kui poliitilise teguri lõpp - võib-olla kiiremini, kui me oskame mõelda," sõnas ta.

Leena Malkki samas täpsustas, et hoolimata sellest, mis saab ISIS-est kui organisatsioonist, tuleb Euroopas arvestada islamivõitlejatega seotud tagajärgedega veel aastakümneid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: