Rootsi liitub NATO küberkaitsekeskusega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rahvusvaheline küberkaitsekeskus Tallinnas.
Rahvusvaheline küberkaitsekeskus Tallinnas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Rootsi teatas, et liitub Tallinnas asuva NATO küberkaitsekoostöö keskusega partnerriigina, mis on koostööformaadiks NATO-ga mitteliitunud riikidele.

Küberkaitsekoostöö keskuse direktori kolonel Artur Suziku sõnul on küberkaitse koostöö globaalne väljakutse, mis ei tohi lõppeda NATO piiridega. "Rootsi liitumine küberkaitsekeskusega aitab arendada küberjulgeoleku alast koostööd Läänemere regioonis. Rootsi eksperdid panustavad juba keskuse korraldatud maailma suurima reaalajas toimuva küberkaitseõppuse Locked Shields kordaminekusse," ütles kolonel Suzik.

Rootsi kaitseministeeriumi kantsler Jan Salestrand kinnitas, et hiljuti vastu võetud Rootsi riigikaitse kava tähtsustas küberkaitse tugevdamist ja rahvusvaheline koostöö on selleks väga oluline.

"NATO küberkaitsekoostöö keskus on olnud oma töös väga edukas, eelkõige kui väljaõppekeskus, aga ka oluline tegutseja rahvusvaheliste suhete ja õigusruumi arendamises," ütles Salestrand ja lisas, et tiheda koostöö kaudu soovib Rootsi panustada nii piirkondliku kui ka globaalse küberkaitse arendamisse.

Eesti kaitseministeeriumi kantsleri Mikk Marrani sõnul on Eestile oluline, et Tallinnas asuva NATO küberkaitse oivakeskuse töös osaleksid võimalikult paljude kõrge küberekspertiisiga riikide spetsialistid. "Füüsiliste piirideta kübermaailma väljakutsetega toimetulek eeldab laia rahvusvahelist koostööd ning NATO küberkaitsekoostöö keskus on selle hea kehastus. Juba praegu on küberkaitsekeskus üks NATO kõige suurema sponsorriikide arvuga oivakeskusi,“ ütles Marran ja lisas, et NATO partnerriigi Rootsi osalemisel keskuse töös on suur väärtus uute küberjulgeoleku alaste teadmiste sünteesis.

Tallinnas asuv NATO küberkaitse oivakeskus on NATO poolt akrediteeritud keskus, viib läbi interdistsiplinaarseid uuringuid ja arendusprojekte, samuti ka küberkaitsealaseid konsultatisoone, väljaõpet ja õppusi. Keskuse eesmärgiks on tõhustada küberkaitse valdkonna võimekust, koostööd ja infovahetust nii NATO sees kui ka partnerriikide vahel. Keskust mehitavad ja rahastavad liitunud riigid.

Küberkaitsekeskuse liikmelisus on avatud kõigile NATO liikmetele. Praegu on keskusega liitunud Tšehhi, Prantsusmaa, Saksamaa, Ungari, Itaalia, Läti, Leedu, Holland, Poola, Slovakkia, Hispaania, Ühendkuningriik, Ameerika Ühendriigid ja Eesti. NATO mitteliikmetest on partnerriigina ühinenud Austria.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: