Ukraina julgeolekuteenistus sai uue juhi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vassõl Hrõtsak paremal
Vassõl Hrõtsak paremal Autor/allikas: president.gov.ua

Ukraina ülemraada kiitis täna heaks presidendi ettepaneku nimetada julgeolekuteenistuse (SBU) uueks juhiks Vassõl Hrõtsak.

Eelnõu poolt hääletas 340 rahvasaadikut 388 registreerunust, vahendas Unian.

Hrõtsak töötas seni SBU juhi esimese asetäitjana, pärast senise juhi Valentõn Nalõvaitšenko ametist vabastamist oli ta ka julgeolekuteenistuse juhi kohusetäitjaks.

1967. aastal Rivne oblastis sündinud Hrõtsak on SBU-s erinevatel kohtadel töötanud alates 1999. aastast. 2010. aasta märtsis (ehk kui presidendiks oli saanud Viktor Janukovitš - Toim.) tagandati juhtivatelt ametikohtadelt, koosseisu jäi ta siiski edasi.

2014. aasta juulis nimetas president Petro Porošenko Hrõtsaki SBU juhi esimeseks asetäitjaks.

Nalivaitšenko ametist vabastamise põhjust pole ametlikult selgitatud, kuid viimasel ajal oli SBU ja peaprokuratuuri vahel olnud palju pinget, millega on seotud ka mitmed, osaliselt väidetavad, korruptsiooniskandaalid. Näiteks olevat prokuratuurist "pakutud katust" ka firmale BRSM-Nafta, mille kütusehoidlas Kiievi lähedal puhkes sel kevadel ulatuslik põleng.

Nii Nalõvaitšenko kui ka peaprokuratuur on süüdistanud teineteist korruptsioonis. Kuigi peaprokurör Viktor Šokin jäi ametisse, alustati mitmete peaprokuratuuriga seotud isikute osas uurimist, et selgitada Nalõvaitšenko poolt tehtud süüdistusi.

Ukraina meedia teatel olevat Nalõvaitšenko olnud Porošenko hinnangul ka liiga poliitilise taustaga, näiteks on tal hea läbisaamine Kiievi linnapea Vitali Klõtškoga. Samuti on mõjuvõimsal Nalõvaitšenkol palju informatsiooni erinevate poliitikute ja nende võimalike korruptiivsete tegude kohta.

Nalõvaitšenko oli SBU juht alates 2014. aasta veebruarist. Sellel kohal oli ta ka president Viktor Juštšenko ajal, aastatel 2006-2010.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: