Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hollandi linn hakkab eksperimendi korras maksma osadele elanikele kodaniku palka

Utrechti linn
Utrechti linn Autor/allikas: Reuters

Utrechti linnavalitsus koostöös kohaliku ülikooliga alustavad kodaniku palga eksperimendiga, et näha, kas see toob endaga kaasa efektiivsema ühiskonna.

Hollandi linn alustab eksperimendiga, mille käigus loodetakse kindlaks teha, kas ühiskond töötab efektiivsemalt, kui kõigile linnaelanikele tagatakse ilma tingimusteta sissetulek ehk kodaniku palk, vahendas The Independent.

Linn on seetõttu alustanud koostööd kohaliku ülikooliga selgitamaks välja, kas kodaniku palk töötab ka reaalses elus. Eksperimendiga alustatakse, kui suvine puhkuste hooaeg on lõppenud.

Kodaniku palk on universaalne ja tingimusteta sissetuleku vorm, mis peaks katma ära inimeste põhilised kulud. Kontseptsiooni kohaselt peaks antud toetus võimaldama inimestel valida paindlikumaid töötunde ning tagama seeläbi vähem reguleeritud ühiskondliku korralduse. Samuti peaks jääma toetuse saajatele rohkem aega vabatahtlikuks tööks ning õppimiseks.

Hollandlaste jaoks pole mitte-traditsionaalne töökeskkond ja -tingimused võõras. Euroopa Liidu statistika kohaselt on Hollandis kõige rohkem osalise tööajaga töötajad. Samas Utrechtis algav eksperiment on riigis esmakordne.

Töö ja sissetuleku eest vastutav Utrechti linnaametnik Victor Everhardt ütles kohalikule ajalehele De Stad Utrecht, et eksperimendis osaleb kolm katsegruppi. "Üks grupp hakkab saama toetust kuluhüvitisena, teine grupp hakkab saama kodaniku palka ning kolmas järgib praeguseid reegleid," selgitas Everhardt.

Tema sõnul kasutab linnavalitsuse andmetel toetusi ära vaid 1,5 protsenti elanikest. "Kuid enne kui alustame debateerimist, kas peaksime rakendama kodaniku palga süsteemi või mitte, peame vaatama, kas taoline süsteem üldse töötab," selgitas Everhardt, kes lisas, et linn soovib teada, kas inimesed jäävad lihtsalt passiivselt koju istuma või annavad nad tänu sellele mingi lisaväärtuse ühiskonda.

Utrechti linnavalitsus soovib projekti kaasata ka teised Hollandi omavalitsused, kuid selleks peab ta loa saama Haagist.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: