Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soonvald: tajun kommentaariumides organiseeritud provokatsioone

Delfi ja EPLi peatoimetaja Urmo Soonvald.
Delfi ja EPLi peatoimetaja Urmo Soonvald. Autor/allikas: ERR

Delfi ja Eesti Päevalehe peatoimetaja Urmo Soonvald on olnud anonüümsete kommentaaride suur kaitsja nähes seda sõnavabaduse ühe vajaliku ilminguna. Ta kinnitas Vikerraadio saates "Uudis+", et on senimaani antud teemal sõnavabaduse kindel pooldaja, kuid ta ei saa kuidagi pooldada organiseeritud kui ka organiseerimata vihakõne levitamist kommentaariumites, mis lõhestavad ning moonutavad tegelikku avalikku arvamust.

Soonvald kirjutas EPL-is, et peab avatud debattide tulise pooldajana möönama, et paljud kommentaatorid on pimedad, kurjad või lihtsalt provokaatorid. Peatoimetaja jäi enda sõnade juurde, kuid kinnitas, et on jätkuvalt sõnavabaduse suur pooldaja. "Ma usun, et anonüümne kommentaarium on platvorm selleks, et inimesed saaksid oma arvamust avaldada ja ka seda arvamust avaldada, mis ei pruugi kõikidele meeldida," selgitas Soonvald, kes aga rõhutas, et ta pole kunagi toetanud vihakõne ega solvamist.

Tema hinnangul ongi suurimaks probleemiks provotseerimine. "See nähtus on minu radarile tulnud Ukraina esimeste lahingute ajast, kui Maidani sündmused algasid," meenutas Delfi peatoimetaja, kes lisas, et tajub nii enda portaali, nii eesti kui ka vene keelse versiooni kommentaariumites tegutsevad mingid jõud, kes püüavad mängida eestlasi, venelasi, eestlust ja suur-vene šovinismi üksteise vastu. Samuti tegutsevad tema tajumist mööda provokaatorid ka kooseluseaduse, EKRE kui ka pagulastemaatikaga seotud lugude juures.

"Sellise õli tulle viskamise ja provotseerimise eesmärk on lõhestada rahvast ja näidata seda ebaühtsena," arvas Soonvald, kes märkis seejuures, et ta on siiski avatud ühiskondliku dialoogi pooldaja.

Provokaatorite või moodsa nime "interneti trollidega" seoses tõi Soonvald paralleeli dopinguspordiga. "Alati öeldakse, et dopingu levitajad on pool sammu eespool, kui dopingu avastajad, siis mul on tunne ka, et kommentaariumides on pahad oma oskustega natuke eespool kui administraatorid," selgitas Soonvald, miks organiseeritud provokaatorite ohjeldamine ja tuvastamine võib keerukaks osutuda.

Delfi peatoimetaja tõi näiteid Soomest ja Rootsist, kus on väga aktiivselt hakatud nn "trolle" tuvastama. Seal püütakse kindlaks teha, kas tegemist on näiteks Peterburgi "trollivabrikutest" tulnud inimestega, kes proovivad lähiriikide sotsiaalmeedias ja kommentaariumites, kui ka kaugemal Lääne-Euroopas, luua teistsugust arvamusfooni. "See on kõik palju läbimõeldum ja kavalam, kui me siin esmapilgul arvame," tunnistas Soonvald.

Kindlasti ei ole need labased "Venemaa on hea" tüüpi sõnavõtud, vaid seda tehakse hoopis nutikamalt. "Ära püütakse kasutada neid avaliku arvamuse hoovusi, poliitikuid, nähtusi ja trende, mis Eesti ühiskonnas domineerivad ning siis hakatakse nende baasilt äädikat haavadele kallama," leidis Delfi peatoimetaja.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: