Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Anvelt: võrdõigusvoliniku valimise kord tuleb muuta

Andres Anvelt.
Andres Anvelt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsiooni esimehe Andres Anvelti sõnul näitavad võrdõigusvoliniku valimisel üles kerkinud probleemid, et valimiste korda tuleb oluliselt muuta ja täpsustada.

 

"Praegune kord, kus minister kuulutab välja konkursi ja valib siis ka võitja, ei ole piisavalt läbipaistev ja demokraatlik ja ei soosi laiemat kaasatust ega tekita ka usku otsuse erapooletusse," ütles Anvelt.

Kehtiva korra järgi vastutab konkursi korraldamise eest sotsiaalkaitseminister, kelle pädevusse kuulub ka voliniku ametisse kinnitamine. "Tagatud peab olema voliniku sõltumatus, sealhulgas sotsiaalkaitseministrist ja tema ministeeriumist," ütles Anvelt. "Volinik ei ole ministeeriumi osakonnajuhatajaga, et konkurssi korraldab ministeeriumi personaliosakond."

Anvelti hinnangul oleks üheks võimaluseks, et voliniku valimise konkursi viiks läbi riigikantselei, valimiskomisjoni oleks kaasatud erinevate institutsioonide esindajad ning lõpuks kinnitaks valiku valitsus.

Teise võimalusena näeb ta sarnast korda Euroopa Kohtu kohtuniku kandidaadi esitamisega. Voliniku nimetab vabariigi valitsus, tutvudes eelnevalt õiguskantsleri arvamusega ning kandidaadi või kandidaadid kuulab ära ja teda küsitleb riigikogu põhiseaduskomisjon.

Eesti Inimõiguste Keskuse üks asutajaid, võrdse kohtlemise programmi juhtiv Marianne Meiorg saatis eile seoses Liisa-Ly Pakosta valimisega võrdõigusvolinikuks sotsiaalkaitseminister Margus Tsahknale 13 erineva organisatsiooni nimel ühispöördumise.

Ühispöördumises väljendatakse muret selle üle, et voliniku valimine ei olnud piisavalt läbipaistev ja on tekkinud küsimusi protsessi korrektsuse üle. Ka soovitakse saada juurdepääsu dokumentidele, mis näitavad kandidaatide punkte ja pingerida valimisetappide kaupa.

Veel palutakse selgitust Tsahkna tsitaadi kohta pressiteates, mis avaldati pärast võrdõigusvoliniku valimist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: