Töötukassa ei pruugi suurt tööpuudust Ida-Virumaal lahendada

Foto: Postimees/Scanpix

Ida-Virumaa on olnud aastaid üks Eesti suurima tööpuudusega regioone. Töötukassa pakutavad vabad töökohad ja ümberõppe võimalused ei pruugi olukorda lahendada.

Kavandatavad koondamised Eesti Energia kaevandustes ja keemiatehases Nitrofert suurendavad teisel poolaastal maakonna töötute hulka enam kui 600 inimese võrra, vahendas "Aktuaalne kaamera".

10. juuli seisuga oli Ida-Virumaal ilma tööta 5513 inimest, vabu töökohti oli 509, neist Kohtla-Järve ja Jõhvi regioonis 252. Iga nädalaga lisandub töötukassas arvele umbes paarsada töötut. Suveperioodil leiab nädalaga töökoha kuni 250 inimest.

Eelseisva koondamise põhjuseks on maailmaturu energiahinnad ja valitsuse maksupoliitika, mis sunnivad ettevõtteid kokku tõmbuma.

"Meile oli halvaks üllatuseks loodusliku gaasi aktsiisitõus. Enamik tööandjaid süüdistavad valitsust selles, see muudab pidevalt oma maksupoliitikat ja tõstab makse," rääkis AS Nitrofert töötajate ametiühingu usaldusisik Jevgeni Solovjov.

"Need on põhiliselt energiakandjate hinnad, aktsiisid. Kui seda poleks, me töötaksime, sest ettevõtte edukas töö sõltub tuludest, mitte kahjumist," nentis AS Nitrofert töötaja Ljubov Sitnikova.

Töötukassa loodab koondatuile uued töökohad leida või töötajad ümber õpetada.

"Nendel inimestel on üsna head võimalused tööle saada, sest oskustöölised on alati vajalikud. Esiteks, nad on harjunud tööd tegema tootmisettevõttes ja tootmisettevõtted meil vajavad tööjõudu, teiseks on neil kindlasti olemas oskused ja kogemused, et see on väga suur pluss," ütles Eesti Töötukassa Ida-Virumaa osakonna juhataja Anniki Teelahk.

Suur osa koondatavatest on pensioniealised ning eelmiste koondamise järel Viru Keemiagrupis on sarnaste tööoskuste ja kogemustega inimesed uue töö leidnud suhteliselt kiiresti. Potentsiaalsed tööotsijad siiski kahtlevad selles.

"Ma arvan, et tegelikult sellise hulga töötute vastuvõtuks valmis ei olda. Töötukassa andmete põhjal võin öelda, et meie inimesed muutuvad tulevikus väga ilusaks, sest pakutakse väga palju töökohti juuksuritele, maniküürijatele ja masseerijatele. Oleks eriti hea, kui inimestel oleks raha nende teenuste eest maksta," möönis Kohtla-Järve keemikute ametiühingu esimees Julia Leontjeva.

Töö kaotusele vastuminejad arutavad tekkinud olukorda ja otsivad selle põhjusi. Arvatakse, et valitsus peaks andma töökohtade kaitseks Ida-Virumaal investoritele maksu- ja krediidisoodustusi.

Keemiatööstuse ettevõtteid ühendav mittetulundusühing Eesti Keemiatööstuse Liit leiab, nagu märgitakse liidu 10. juuli pressiteates, et valitsus peaks maksude tõstmise asemel võtma eeskuju Euroopa partneritest mitte ainult keskkonnakaitse normide osas, vaid ka tööstuse arengule soodsate tingimuste loomises.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: