Urmas Sutrop soovib kirjandusmuuseumi rahastusmudeli tasakaalu viia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Kirjandusmuuseum
Eesti Kirjandusmuuseum Autor/allikas: wikipedia.org

Eesti Kirjandusmuuseumi värske direktor Urmas Sutrop on oma eesmärgiks võtnud teadusasutuse alarahastusest päästmise. Selleks on soovib Sutrop luua uue rahastusmudeli, kus konkursipõhised tegevused ja püsirahastatavad tegevused oleksid selgelt eristatud.

Rahapuudus on Eesti Kirjandusmuuseumi vaevanud juba mitmeid aastaid, vahendasid ERR-i raadiouudised

Muuseumi uus juht Urmas Sutrop tahab olukorda parandada ja teadusasutuse rahastamismudelit muuta nii, et konkursipõhised tegevused ja püsirahastatavad tegevused oleksid selgelt eristatud.

"Tegevused, mis ei tohiks olla konkursipõhised on eelkõige muuseumiarhiivi töö ja raamatute köitmine , parandamine või digiteerimine," selgitas uus direktor, kes leidis, et taolised tegevused peaksid olema püsirahastatud.

Poolteise nädala eest ametisse nimetatud Sutrop ütles, et soovib majja tuua rohkem üliõpilasi ja rohkem teadusteemasid, kuid ennekõike on vaja tegeleda kirjandusmuuseumi rahastamismudeliga.

Tema sõnul peab haridus- ja teadusministeerium läbirääkimiste käigus kinnitama muuseumi uue põhimääruse ning seejärel saab otsida rahastusallikaid, mille kaudu saaks finantseerida püsirahastust vajavaid tegevusi.

Kaks ametiaega Eesti Kirjandusmuuseumi direktor olnud Janika Kronbergi sõnul on rahastamisraskused teadusasutust kummitanud alates 2009. aastast. Sellest ajast peale püüdis ka Kronberg konkurentsipõhist rahastust ja püsirahastust tasakaalu viia.

"Asi on liikunud paremuse poole aga mitte piisavalt," tõdes muuseumi endine direktor. Kronbergi hinnangul võiks kirjandusmuuseumi uue rahastusskeemi välja töötamisel võtta võrdluseks rahvusarhiivi rahastusmudeli, mis on tema arvates kindlam.

Kuna kirjandusmuuseumis töötavad rahvusvaheliselt tunnustatud teadlased, näeb Urmas Sutrop ühe võimaliku päästerõngana ka välistoetusi. Lisaks uurib ta võimalusi, kuidas saaksid kirjandusmuuseumi teadlased rohkem osaleda doktorantide juhendamises. Oluliseks peab Sutrop aga sedagi, et muuseumi varandus järjest uurimistööde materjaliks saaks.

"Siia majja on kokku kogutud Eesti vaimuvara," rõhutas kirjandusmuuseumi direktor, kes märkis, et teadusasutuse materjali annab uurida lõputult.

Eesti Kirjandusmuuseumi direktori ametiaeg kestab viis aastat.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: