Paremsektor ja Ukraina võimud teevad pingete maandamiseks koostööd ({{contentCtrl.commentsTotal}})

SBU juht Vassõl Hrõtsak
SBU juht Vassõl Hrõtsak Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) juht Vassõl Hrõtsak kinnitas, et võimudel pole etteheiteid Paremsektori kui organisatsiooni vastu, vaid huvi tuntakse organisatsiooni nende liikmete vastu, kes osalesid Taga-Karpaatia oblastis Mukatševes toimunud tulevahetuses. Hrõtsak rõhutas, et ta tagab sõltumatu uurimise, kui kõik vahejuhtumis osalenud Paremsektori võitlejad alla annavad ja võimudega koostööd teevad.

"On vaieldamatud olukorrad, mille peale riik peab reageerima, eelkõige siis, kui hukkuvad inimesed ning on haavatuid. On äärmiselt oluline, et ei toimuks enam verevalamist, et poleks enam ohvreid. See on kõige tähtsam. Me oleme pidevalt kontaktis Paremsektori juhtkonnaga, olukord on stabiilne. Probleem tuleb lahendada kõigi osapoolte seisukohti arvesse võttes, kuid vaenutegevuse jätkumist ei saa me lubada," rääkis SBU juht Uniani teatel.

Hrõtsaki sõnul tuleb kiiremas korras välja selgitada kõik asjaolud, mis viisid tulistamise ja inimeste hukkumiseni.

"Ma garanteerin õiglase uurimise, kui kõik Paremsektori võitlejad, kes Mukatševe intsidendist osa võtsid, relvad maha panevad ja võimudega koostööd tegema hakkavad. Ma olen ka palju aega veetnud rindel ja võidelnud õlg õla kõrval koos vabatahtlikega. Kellelgi pole kavas patrioote "ära koristada". Me leidsime täna kaks haavatud Paremsektori võitlejat - neile on antud meditsiinilist abi, nad viidi haiglasse, nende seisund on stabiilne. Riigil on küsimusi ainult konkreetsetele kodanikele, kes rikkusid seadust. Me peame ühiste pingutuste abil võimalikult kiiresti selgitama sündmuste asjaolud," jätkas ta.

Hrõtsak lisas, et rahulikes linnades kuulipildujate ja automaatidega ringi liikumine ning tulistamine pole kellelegi lubatud. "Rahulikke elanikke ja korrakaitsjaid ei tohi tulistada. Kui tegu oleks minu alluvatega, oleks mu seisukoht täpselt sama. See on kodanike turvalisuse küsimus. Seetõttu tuleb sellele läheneda ilma liigsete emotsioonideta," rõhutas SBU juht.

Lisaks märkis Hrõtsak, et uurimise käigus antakse hinnang ka Taga-Karpaatia oblasti võimude ja organiseeritud kuritegevuse suhetele.

"Sellest oleks pidanud tegelikult kogu uurimist alustama. Ma küsisin Paremsektori esindajatelt: "Aga mida te olete teinud selle nimel, et maffiast seaduslike meetoditega jagu saada?" Mitte mingit vastust. See on meie riik ja me peame seda koos muutma. Minu kontaktandmed on endised ning Paremsektoril ei tohiks olla mingit probleemi mulle informatsiooni edastada," lausus ta.

Jaroš: teeme SBU-ga olukorra stabiliseerimiseks koostööd

Liikumise Paremsektor juht Dmõtro Jarõš teatas, et Mukatševe olukorra stabiliseerimiseks teeb organisatsioon SBU-ga koostööd.

Lisaks lausus Jaroš, et Paremsektor korraldab üle riigi rahumeelseid meeleavaldusi, et riigi juhtkonnale nõudmisi esitada. "Pöördun kogu Ukraina rahva poole üleskutsega neid nõudmisi toetada," lisas ta.

Uniani teatel on Kiievis ja mujal Ukrainas Paremsektori liikmed piketeerimas võimuorganite hoonete juures. Meeleavaldustel nõutakse Paremsektori liikmete jälitamise lõpetamist ja siseminister Arsen Avakovi tagasiastumist.

Samuti rõhutas Jaroš, et Ida-Ukrainas paiknevad Paremsektori võitlejad on kõik endiselt oma positsioonidel ning kuulujutud võitlejate tagasitõmbamise kohta ei pea paika.

Turtšõnov: Taga-Karpaatia regioonis on vaja tõsiseid kaadrimuudatusi

Ukraina riikliku julgeoleku- ja kaitsenõukogu (SNBO) eesistuja Oleksandr Turtšõnov teatas, et Taga-Karpaatia oblastis tuleb läbi viia tõsised kaadrimuudatused.

"Regioonis on vaja teha tõsiseid kaadrimuudatusi, seda nii õiguskaitseorganites kui ka administratsioonis. Tuleb lõpuks parlamendis hääletada rahvasaadikutelt ja kohtunikelt puutumatuse äravõtmise poolt. Tuleb lõppude lõpuks puhastada riik bandiitidest ja korruptantidest," kirjutas SNBO juht sotsiaalmeedias.

Turtšõnov lisas, et õiguskaitseorganid peavad süüdlased vahi alla võtma.

"Vahi alla ei tule võtta mitte ainult neid, kes tulistasid, vaid jõuliselt tuleb suhtuda ka nendesse isikutesse, kes oma ameti ja saadikukandaadi varjus piirkonnas salakaubandusele katust pakuvad ja arveteõiendamiseks kriminaale ning relvastatud võitlejaid palkavad," nentis ta.

"Kui sa tulistad automaadist või tankitõrjerelvast vaenlase pihta rindel, siis oled sa kangelane, aga kui sa hakkad sellest relvast tagalas tulistama ja inimesed surma saavad, siis oled sa bandiit ja mõrtsukas. Siin ei ole muid variante. Bandiidid ja mõrtsukad peavad seaduse kohaselt vastutust kandma. Riigil on kohustus oma kodanikke kaitsta," märkis ta lõpetuseks.

Siseminister Arsen Avakov teatas, et endine Regioonide Partei ja praegune Rahva Tahte rahvasaadik Mõhhailo Lanjo juba annab ülekuulamisel juhtumi kohta selgitusi. Kavas on ka teiste piirkonnaga seotud poliitikute ülekuulamine.

11. juulil leidis Mukatševe linnas aset tulistamine. Kohaliku meedia kinnitusel on teada, et esialgne konflikt Mukatševes oli tekkinud Paremasektori võitlejate ja kriminaalse taustaga rahvasaadiku Mõhhailo Lanjo turvameeste vahel. Siseministeeriumi hinnangul oli tüli põhjuseks "mõjusfääride jagamine".

Juhtumi osas on alustatud kriminaalmenetlust, mida on muuhulgas alustatud ka paragrahvide järgi, mis käsitlevad kuritegeliku grupeeringu moodustamist ja terrorismi. Juhtumi lahendamiseks teevad koostööd siseministeerium, peaprokuratuur ja julgeolekuteenistus (SBU).

Umbes 10 juhtumiga seotud Paremsektori võitlejat peidab end jätkuvalt Taga-Karpaatia mägipiirkonnas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: