Varoufakis: ma oleksin võinud läbirääkimiste ajal ka Rootsi hümni laulda, keegi nagunii ei kuulanud ({{commentsTotal}})

Kreeka endine rahandusminister Yanis Varoufakis
Kreeka endine rahandusminister Yanis Varoufakis Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Kreeka endine rahandusminister Yanis Varoufakis ütles intervjuus ajakirjale The New Statesman, et eurotsooni kolleegid ei kuulanud üldse tema läbirääkimiste käigus tehtud argumente ning peamine inimene, kes koosolekul otsuseid vastu võttis, oli Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble.

Kui Varoufakis pärast valitsuse jaoks soovitud tulemuse andnud referendumit tagasi astus, põhjendas ta oma sammu sellega, et soovib peaminister Alexis Tsiprase edasist tööd lihtsustada. Nimelt väitis ta, et peaministril õnnestub ilma temata paremini võlausaldajate ja eurotsooni juhtidega kokku leppida. Nüüd aga selgitas Varoufakis Briti väljaandele, et tagasiastumise põhjuseks oli ka läbirääkimiste käigus aset leidnud "räpane mäng".

"Arutelust majanduslike argumentide üle sisuliselt keelduti. Esitad põhjendused, mida oled tükk aega ette valmistanud, ja saad vastuseks vaid tühjad pilgud. Justkui ma poleks üldse rääkinudki," rääkis endine minister. "Sama hästi oleksin ma võinud laulda Rootsi hümni - reaktsioon oleks sama olnud."

Seega polnud Varoufakise sõnul temal läbirääkimistel mingit sisulist sõnaõigust ning kogu protsess käis Saksa rahandusministri juhtimisel. "See oli nagu hästi välja õpetatud orkester ja tema oli selle dirigent."

Varoufakise arvates on Schäuble ja liidukantsler Angela Merkeli võim eurogrupi üle täielik, eurogrupp ise aga olevat üleüldse ebaseaduslik institutsioon.

Ka oma erakonna polevat Varoufakisel õnnestunud piisavat toetust saada. "Me saime referendumilt uskumatu toetuse, mis oleks võimaldanud meil Euroopa Keskpangale jõuliselt vastata," lausus Varoufakis.

Varoufakis pakkus välja, et pankade päästmiseks oleks valitsusel tulnud anda välja euroga seotud võlakirju, jätta tegemata tagasimakse Euroopa Keskpangale ning võtta Kreeka keskpank oma kontrolli alla. Tsipras ja oluline osa Syriza parteist aga sellist sammu ei toetanud.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: