Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii ja video: president nimetas Kaljuranna välisministri ametisse

{{1436956097000 | amCalendar}}

President Toomas Hendrik Ilves allkirjastas täna kell 13 Kadriorus uue välisministri ametisse nimetamise otsuse, millega sai uueks välisministriks Marina Kaljurand.

Senine välisminister Keit Pentus-Rosimannus esitas 1. juulil Taavi Rõivasele lahkumisavalduse seoses Autorollo kohtuasjaga.

"Mul on tõesti hea meel, et minu kolleeg üle 20 aasta on saanud välisministriks. Kogenud inimene diplomaatias teeb alati rõõmu," teatas Ilves Kadriorus.

"Kindlasti see amet ei saa kerge olema, on palju väljakutseid. Kui 20 aastat tagasi oli lootus välisministeeriumis, et äkki jõuame me kunagi Euroopa Liitu ja NATO-sse, nüüd 11 aastat hiljem me vaevleme nende küsimustega, mis on seotud just sellega, et me oleme Euroopa Liidu täieõiguslikud liikmed," kõneles Ilves.

Olles läbi aastate Euroopa Liidu käest väga palju saanud, on nüüd kätte jõudmas aeg, kus me peame ka ise panustama, mitte ainult ootama, et teised meid aitavad, rõhutas Ilves. "Ja see võib-olla ei ole alati meelepärane inimestele, eriti nendele, kes on harjunud sellega, et Euroopa Liit on asi, mis annab ja võib-olla et meie peaksime ise ka andma. See veel ei ole mõnedele inimestele pähe tulnud," sõnas president.

Välisministri töö ei saa seega presidendi arvates olema ainult see, mida tehakse kahepoolsetel kohtumistel Brüsselis või NATO juures, vaid meie välispoliitilisi valikuid tuleb seletada ka sissepoole. "See on üks raske ülesanne, eriti nüüd, kus me peame tegelema Kreeka võlaga, mis võib-olla ei ole kõigile meelepärane, pagulaste küsimusega, kus tõesti inimesed on hädas," tõdes Ilves ja lisas, et kui me tahame olla eurooplased, siis on meil vaja ka vastavalt käituda.

Ilves kirjeldas Kaljuranda kui head kolleegi ja diplomaati ning väitluspartnerit, kes on teda ennastki suutnud vahel ümber veenda. Ka tänas president ametist lahkunud eelmist välisministrit Keit Pentus-Rosimannust tehtud töö eest ning soovitas Kaljurannal hoida välisministeeriumis üleval sealset head õhkkonda ja vaimsust.

Marina Kaljurand alustas karjääri välisministeeriumis 1991. aastal. Ta on olnud Eesti suursaadik Mehhikos, Ameerika Ühendriikides, Kasahstanis, Venemaal, Iisrealis ja Kanadas.

Samuti mängis Kaljurand tähtsat rolli eksperdi ja läbirääkijana 1994. aastal toimunud Vene vägede lahkumisel, Eesti ja Venemaa vahelise merepiiri paika panemisel ning Eesti ühinemisel Euroopa Liidu ning OECD-ga.

Ametisse nimetatud välisminister on saanud juura hariduse Tartu ülikoolist ning erialased teadmised Eesti Diplomaatide Koolist. Magistrikraadi rahvusvahelise õiguse ja diplomaatia alal omandas Kaljurand Ühendriikides Bostonis asuvas Tufts ülikoolis.

Homme annab Marina Kaljurand ametivande riigikogu ees.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: