Kiievi poolt kontrollitud Donbassis toimuvad kohalikud valimised 25. oktoobril ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina ülemraada istungisaal
Ukraina ülemraada istungisaal Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Ukraina ülemraada võttis vastu seaduse, mille kohaselt toimuvad kohalikud valimised Donetski ja Luganski oblasti Kiievi poolt kontrollitaval territooriumil käesoleva aasta 25. oktoobril.

Uniani andmetel hääletas eelnõu poolt 237 rahvasaadikut, oma kohaloleku oli registreerinud 325 ülemraada liiget.

Eelnõu kohaselt nenditakse ka seda, et ajutiselt okupeeritud territooriumil Krimmi autonoomses vabariigis ja Sevastopoli linnas kohalikke valimisi ei toimu.

Samuti märgitakse, et käesolevas seaduses mainitud kohalikud valimised ei puuduta seda osa Donetski ja Luganski oblasti territooriumist, mida ülemraadas märtsis vastu võetud seaduse kohaselt peetakse samuti ajutiselt okupeeritud territooriumiks.

Lisaks sellele nähakse eelnõus ette, et juhul, kui ei õnnestu eelpool mainitud territooriumil korraldada nõuetele vastavaid kohalikke valimisi Venemaa agressiooni või terroriohu tõttu, võtab keskvalimiskomisjon vastu otsuse kuulutada kohalike valimiste korraldamine võimatuks.

Sellisel juhul lükatakse kohalike valimiste korraldamine edasi ajale, mil on lõppenud Venemaa poolne agressioon ja ajutine okupatsioon ning Ukraina valitsus omab täielikku kontrolli kogu oma territooriumi üle.

Kohalike valimiste korraldamine Donetski ja Luganski oblastis on üks Minski rahuleppest tulenevaid nõudeid, kuid selle tingimusi tõlgendavad Kiiev ja Kremli-meelsed jõud erinevalt.

Nn Donetski ja Luganski rahvavabariik on teatanud, et nende kohalikud valimised leiavad aset vastavalt 18. oktoobril ja 1. novembril. Samas Kiiev sellises formaadis "valimisi" ei tunnista ning president Petro Porošenko sõnul kujutavad need endast jõhkrat rünnakut Minski rahuleppe vastu.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: