Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selle aasta sisseastumiste populaarseim eriala on õendus

Foto: Postimees/Scanpix

Õenduse erialale laekus üle 1300 avalduse. Tervishoiu kõrgkoolid saavad vastu võtta aga vaid paarsada huvilist, sest praktikavõimalusi rohkematele tudengitele tagada pole võimalik.

Tallinna ja Tartu tervishoiu kõrgkoolides on neljapäevase seisuga õeks pürgijaid kokku lausa 1340, mis on suurim ühele erialale soovijate arv. Vastu võetakse kahe linna peale kokku vaid 253 tudengit ning ukse taha jääb üle tuhande noore, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli rektor Ülle Ernits märkis, et Eestis on praegu puudu tuhatkond õde.
"Selleks, et õendus oleks järjepidev, peaks kaks tervishoiu kõrgkooli võtma aastas vastu 800 õde. Praegune avalduste määr näitab, et tahtjad on olemas."

Pool õenduse eriala õppeajast moodustab praktika. Tallinna Tervishoiu Kõrgkool oleks küll valmis vastu võtma rohkem tudengeid, kuid neile praktikavõimaluste pakkumisega on raskusi, sest haiglates pole piisavalt õdesid, kes jõuaksid oma töö kõrvalt veel lisaks ka praktikante koolitada.

"Praegu neid õdesid, kellel oleks vastav tööstaaž, kelle oleks vastav koolitus, kogemused, motivatsioon ja soov - neid ei jätku. Me ei saa ülerahvastada osakondi praktikantidega, siis hakkab juba kahjustuma tervishoiuteenuste kvaliteet," selgitas rektor.

Ida-Tallinna keskhaigla kirurgiakliiniku üld- ja onkoloogise kirurgia keskuse õendusjuhi Tene Tammearu hinnangul jõuab üks juhendaja tegeleda maksimaalselt kahe praktikandiga, sest vaid nii suudab ta edasi anda oma teadmisi ja oskusi ning seejuures ka oma põhitööd edukalt teha.

Eesti Haiglate Liidu ja Pärnu Haigla juhatuse esimehe Urmas Sule sõnul saaks õdede praktikat paremini organiseerida, kui laiendada praktikabaaside hulka ehk leida võimalus, kuidas kõik Eesti haiglad saaksid osaleda praktika läbiviimises.

"Praktikakorraldus on hetkel haiglatöötajate jaoks nagu täiendav lisakohustus ja seda hetkel eraldi finantseeritud ei ole. Oleme ka teinud taotlusi, et võiks arvestada seda, et kui õdede hulk kasvab, siis tuleks leida ka finantseerimisallikaid täiendava praktika läbiviimiseks," ütles Sule.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: