Saakašvili hoiatas Balti riike Venemaa rünnaku eest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Gruusia endine president Mihheil Saakašvili
Gruusia endine president Mihheil Saakašvili Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Gruusia endine president ja praegune Odessa oblasti kuberner Mihheil Saakašvili hoiatas, et pärast Gruusiat ja Ukrainat soovib Venemaa rünnata Balti riike. Saakašvili kinnitusel on NATO proovile panemine Venemaa riigipea Vladimir Putini kinnisideeks.

Saakašvili rõhutas ajalehele The Independent antud intervjuus, et Putin ei kujuta ohtu mitte ainult Ukraina jaoks, vaid ka suure osa Ida-Euroopa jaoks.

Alguses, kui Saakašvili 2003. aastal Gruusias võimule tuli, sai ta Putiniga hästi läbi, kuid suhted muutusid kiirelt teravaks.

"Putin ei austa riigipiire ja ta surub end peale igal pool," nentis Gruusia endine president.

Saakašvili leiab, et inimesed peaksid hakkama rohkem tähele panema, mida ta räägib ja mille eest ta hoiatab. "Ma ennustasin 2008. aastal, et järgmine on Ukraina ja siis on järgmisteks Balti riigid."

"Pole mingit võimalust, et ta ei lähe järgmisena Balti riikidesse. Pole mingit võimalust, et ta ei tule uuesti Gruusiasse või Aserbaidžaani. Putini kinnisideeks on NATO proovile panna - see tuli välja meie pikkade jutuajamiste käigus," jätkas ta.

"Putin ütles kolm peamist asja. Esiteks muudab ta Gruusia Põhja-Küproseks. Teiseks ütles ta, et Ukraina pole riik, vaid territoorium. Ja kolmandaks väiteks oli, et Balti riike pole võimalik kaitsta. Ta rääkis neid asju, kuni me enam omavahel ei suhelnud," märkis Saakašvili.

Seetõttu usub Saakašvili, et Balti riigid peavad oma kaitsevõimet kiiremas korras tugevdama.

"Putin küsis ükskord, kas Leedu president Valdas Adamkus tõesti arvab, et kaks või kolm vanarauast NATO lennukit suudab teda kaitsta? Me naerame sellise varustuse peale. Kas ta tõesti arvab, et NATO hakkab Balti riikide pärast sõdima?" meenutas Saakašvili Putini sõnu.

Ukraina president Petro Porošenko andis 30. mail Saakašvilile Ukraina kodakondsuse ja nimetas ta Odessa oblastivalitsuse juhiks. Kodumaa võimud on kuulutanud Saakašvili aga tagaotsitavaks seoses süüdistustega, mis puudutavad võimu kuritarvitamist. Ekspresident on süüdistused tagasi lükanud ning peab neid poliitiliselt motiveerituiks. Samas on Gruusia välisministeerium öelnud ka seda, et nende hinnangul siiski ei riku ekspresident Saakašvili määramine Odessa oblasti kuberneriks Thbilisi ja Kiievi suhteid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: