ERR Moskvas | Venemaalt lahkuda soovivate inimeste arv on väike ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi Venemaal on majanduslangus ning poliitilisi kruvisid keeratakse üha enam kinni, plaanivad teise riiki kolida vähesed. Samas lahkub Venemaalt üha enam seal töötavaid välismaalasi.

Vaid 13 protsenti Venemaa elanikest sooviks riigist ära kolida ja enamik neist tahaksid seda teha majandusliku olukorra parandamiseks, selgus riikliku avaliku arvamuse uuringu keskuse VTSIOM tehtud uuringust, mille käigus küsitleti 1500 inimest üle kogu maa, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nende arv, kes sooviksid ära sõita, on viimasel ajal vähenenud. Need 13 protsenti, kes ütlevad, et sooviksid lahkuda, on oluliselt väiksem kui varem. Teiseks, enamus neist, kes ütlevad, et sooviksid ära sõita, ei lähe kuskile. See on lihtsalt emotsionaalne vastus sotsioloogile, kes telefoniintervjuus küsib "Kas te sooviksite riigist ära sõita?". Ja kui sul on elus ebameeldivusi, oled kaotanud töö, konfliktis ülemustega, saad vähe palka

ja hinnad poes muudkui tõusevad, siis vastadki: "Jah, sooviksin juba homme sõita Pariisi."," arutles Venemaa poliittehnoloogiate keskuse asedirektor Aleksei Makarkin.

Venemaalt lahkujaid on ka poliitilistel põhjustel ning neid on jõudnud Eestissegi. Kuid tegemist on siiski üksikute inimestega.

"Ei, poliitiliste põgenike lainest rääkida ei saa. Inimesi küll lahkub, kuid jutt on üksikutest, mitte isegi kümnetest, rääkimata sadadest. Kuid selles inimeste ringis, keda mina tean, näen ma tõepoolest seda, et lahkutakse," rääkis Amnesty Internationali Moskva büroo juht Sergei Nikitin.

Makarkini sõnul lahkuvad need, kes on oma otsuse täpselt läbi kaalunud.

"Lääs ei pea minu arvates muretsema. Venemaalt lahkujaid ei ole miljoneid. Teiseks, need on inimesed, kes on oma otsuse hästi läbi kaalunud. Nad ei lähe lihtsalt niisama, kõike maha jättes ja arvates, et neid võetakse mujal avasüli vastu, vaid kujutavad endale täpselt ette, millega võõrsil tegelema hakkavad. Ja kolmandaks, tegemist on üldjuhul küllaltki kõrge kvalifikatsiooniga spetsialistidega, kes Venemaal rakendust ei leidnud," selgitas ta.

Venemaal ei leia enam tööd ka paljud välismaised spetsialistid. Firmade Venemaa harude sulgemise, Lääne sanktsioonide ja majanduslanguse tõttu on lahkunud üle kolmandiku varem seal töötanud saklastest, ameeriklastest, brittidest ja hispaanlastest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: