Kütusemüüjad langetasid bensiini hinda

{{1437549783000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tankla. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Suuremad kütusemüüjad langetasid täna bensiini liitrihinda kahe sendi võrra, kuid jätsid diislikütuse hinna samaks.

Neste tanklates muutusid hinnad täna kell 10 ning kell 10.50 tegi sama sammu ka Statoil.

"Viimastel päevadel on mootoribensiini hind maailmaturul hakanud langema. Hinnalanguse peamise põhjusena nimetavad analüütikud Iraani tuumalepet ning sellest lähtuvalt suurenevat toornafta pakkumist maailmaturul," ütles Statoil Fuel & Retail Eesti mootorikütuste müügidirektor Meelis Migur.

"Võrreldes üle-eelmise nädala keskmisega on selle nädala keskmine bensiini maailmaturu hind liikunud ligi 7% allapoole, diislikütuse hinnatase maailmaturul on aga võrreldes eelneva perioodiga jäänud samale tasemele," lisas ta.

"Kuna tänasel päeval moodustavad riiklikud maksud bensiini jaehinnast Eestis juba üle 52%, ei ole jaemüüjatel võimalik mootoribensiini hinda langetada päris samas suurusjärgus," toonitas Migur.

Olerex langetas samuti hindu, kuid ettevõtte juhatuse liige Alan Vaht tõi välja, et tegelikkuses on eelmise nädala kütusehindu liigutavad uudised olnud vastandlikud.

"Üheltpoolt avaldasid kütusehindade kasvule survet USA Energiaagentuuri andmed toornafta laovarude vähenemisest 4,3 miljoni barreli võrra. Samal ajal on aga destillaatide ja bensiini laovarud kasvanud viimase viie aasta keskmisest tasemest suuremaks," selgitas ta.

"Kui analüütikud ootasid USA toornafta laovarude jätkuvat langemist 1,6 miljoni barreli võrra, siis eile hilisõhtused USA kütuseinstituudi API esialgsed andmed näitasid hoopiski toornafta laovarude üllatuslikku kasvu 2,3 miljoni barreli võrra, mis avaldas kohest mõju ka kütuse maailmaturuhindade langusele," ütles Vaht.

"Täpsemad andmed avaldab täna USA Energiaagentuur. Nõudluse poole pealt on USA diislikütuse nõudlus viimase nelja nädala jooksul võrreldes eelmise aasta sama ajaga langenud 2,3%," märkis ta.

"Bensiini osas on nõudlus tavapärasest oluliselt suurem, kuid samas on nõudlus langenud teist nädalat järjest. Ka maailma suuruselt teise kütusetarbija Hiina diislikütuse nõudlus vähenes juunis 10% võrreldes eelmise aastaga."

Tootmise poole pealt on hindade langusele täiendavat mõju avaldanud nii Saudi Araabia rekordiline naftatoodang juunis kui ka Saudi Araabia pidevalt suurenevad lõpptoodete ekspordikogused.

Nimelt soovib Saudi Araabia saada 2017. aastaks suuruselt teiseks rafineeritud lõpptoodete eksportijaks maailmas ehitades selleks uusi täiendavaid rafineerimistehaseid.

"Saudi Araabia plaanid on väga tõsised, millele annab kinnitust aprillis avatud uus rafineerimistehas, mis varustab Euroopat diislikütusega," ütles Vaht.

Uued hinnad Neste, Olerexi ja Statoili 1-2-3 automaatjaamades:

Bensiin 95 - 1,189 eurot

Bensiin 98 - 1,229 eurot

Diislikütuse hind jäi samaks - 1,089 eurot

(Teenindusjaamades on hinnad kallimad.)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: