Minister: seakasvatajate toetuste süsteem on ebaõiglane ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: biteyourum/Creative Commons

Maaeluminister Urmas Kruuse kinnitusel tuleb seakatku kahjude hüvitamise süsteem üle vaadata, sest praegu saavad abi eelkõige need farmerid, kelle seafarmist katk avastatakse, kuid samal ajal kaotavad raha ka teised piirangute tsoonis olevad ettevõtted.

Praegune süsteem toimib nii, et kui mõnes seafarmis avastatakse seakatk, siis kari ja sööt hävitatakse ning omanikule kompenseeritakse kulud kuni 100% ulatuses.

Samas võivad märkimisväärset rahalist kahju saada ka teised seakasvatajad, kes satuvad rangete piirangutega katkutsooni.

"Peame olema tõsiselt valmis tegelema rangesse piirangute tsooni sattuvate seakatkuvabade farmidega, mis on ise küll kõiki bioohutuse nõudeid täitnud, kuid mille majandustulemustele hakkab piirangutsoonis paiknemine mõju avaldama," toonitas Kruuse.

Ministri sõnul on praegune süsteem ettevõtjate seisukohalt ebaõiglane ja võib avaldada olulist mõju maapiirkondade tööhõivele.

Kruuse ütles tänasel kohtumisel seakasvatussektori esindajatega, et riigil tuleb seista kodumaise seakasvatuse säilimise eest, kuid peame arvestama lähikümnenditel pideva sigade Aafrika katku ohuga.

"Eesti seakasvatussektori väljakutse lähikümnenditel on see, kuidas oma majandustegevust kohandada pideva seakatku ohuga. Seakatk ei tunne riigipiire ja kui see on jõudnud riigi territooriumile, siis on sellest vabanemine väga pikaajaline ja vaevaline protsess, kus puuduvad lihtsad lahendused,“ ütles minister.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati eelmisel nädalal Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Kokku hukati üle 500 sea.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile.

Toimetaja: Oliver KahuHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: