Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kiirabikeskuse juht: kiirabiarstide puudus Eestis on peaaegu fataalne

Foto: Postimees/Scanpix

Nelijärvel toimus Eesti esimene kiirabibrigaadide simulatsiooniõppus, kus osales kokku 18 kolmeliikmelist kiirabibrigaadi: 16 Eestist ja kaks Leedust. Doktor Arkadi Popovi sõnul on kiirabi suurim probleem töötajate puudus.

Õppustel ootas Aegviidu jaamast välja sõitnud kiirabibrigaadi erinevates kohtades kokku üheksa ülesannet, mis pidid võimalikult täpselt imiteerima kiirabi igapäevast tööd, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on täiskasvanute taaselustamine, laste taaselustamine, esmaabi andmine uppumise ja raske trauma korral, sündmuskohad, kus on vaja aidata inimest, kes raskelt kannatada saanud. Selline simulatsioon on nagu massüritus, kus on päris mitu kannatanut," selgitas regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov.

Kaunase parameedikud püüdsid elustada näiteks veest välja tõmmatud inimest, kes joobnuna tundmatus kohas vette hüppas ja pea kõvasti ära lõi. Leedu kiirabibrigaadi liikme sõnul eeldab töö kiirabis eelkõige kõrget motivatsiooni.

"Parameedikul Leedus peab kõigepealt olema kõrge motivatsioon, miks ta tahab olla parameedik, aga seejärel juba palk ja milline töö on. Ja iga päev tuleb õppida," rääkis Andrius Raguckas.

Teises kohas toimus legendi järgi õnnetus mootorratturiga ja brigaad Narvast püüdis teda aidata.

Iga ülesande puhul oli lähestikku kaks sarnast simulatsioonikohta ning kaks brigaadi tegelesid paralleelselt sama probleemi lahendamisega. Näiteks sadakond meetrit narvalastest kaugemal aitasid teist mootorratturit Tallinna parameedikud.

"Meil ei läinud otseselt midagi valesti, vaid keelelised vääratused omavahelises suhtluses, aga mõistsime kõike ja tegime õigesti," selgitas Tallinna kiirabi erakorralise meditsiini õde Taavet Reimers.

Õppuse eestvedaja Arkadi Popovi sõnul loodetakse õppusega oskuste kontrolli kõrval ka parameediku ametit populariseerida, sest kiirabi kõige suurem probleem on inimeste puudus.

"Arstid, kes võiksid töötada kiirabis, erakorralise meditsiini arstid või anestesioloogid - nende puudus Eestis on peaaegu fataalne. Eelkõige sellepärast, et on konkurents teiste riikidega," tõdes Popov.

Esimene simulatsiooniõppus ei jää Popovi kinnitusel viimaseks ja tõenäoliselt toimub järgmine juba tuleval aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: