TTÜ teadlased leiutasid mikrotilkade tekitamise tehnoloogia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased mõtlesid välja maailmas ainulaadse mikrotilkade tekitamise tehnoloogia, millest on huvitatud ka Euroopa Kosmoseagentuur.

Uues tehnoloogias on ühendatud keemia infotehnoloogiaga ja töö käib arvutite abil. Uue tehnoloogiaga seadmed võivad tulevikus lihtsamaks teha mitme eluvaldkonna tegemisi, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Kui varem pidi keemiliste proovide ja katsete jaoks arvestama suurte koguste vedelikega, mida sai analüüsida peamiselt laboris, siis TTÜ teadurite arendatud uus tehnoloogia on mobiilsem ja võimaldab keemilisi proove teha umbes vihmatilga suuruste kogustega. Tänu kogu protsessi kompaktsusele on teadurite tööst huvitatud Euroopa Kosmoseagentuur. Koostööd tehakse ka kaitseministeeriumiga.

"Selliseid analüsaatoreid saab kasutada näiteks politseiamet narkotesterites, et võtta näiteks ja testida autojuhte kohapeal. Praegused testid on siiski üsna ebausaldusväärsed," rääkis TTÜ keemiainstituudi direktor Mihkel Kaljurand.

Pea kuus aastat kestnud tehnoloogia väljaarendamine võimaldab uuringuid sooritada ka sellises keskkonnas, kus see oli varem raskendatud. Näiteks mõnede proovide võtmiseks on vajalik õhuvaba keskkond. Kuna seadeldis on ühendatud arvutiga, siis ei ole inimesel ise vaja juures olla, vaid kogu protsessi saab jälgida ekraani vahendusel. Teadurite endi sõnul võiks tehnoloogia abiks olla ka meditsiinivaldkonnas ja kosmoseuuringutes.

"Loodame, et meil tulevad huvitavad investorid, loodame, et me saame meie süsteemi rataste peale. Näiteks, et siis saame vaadata, kuidas ta täiesti autonoomselt töötab, ilma inimeseta, et me saame seda programmeerida kusagilt väljastpoolt," ütles TTÜ teadur Jelena Gorbatšova.

Uudse seadme prototüüp valmib TTÜ keemiainstituudis sügiseks. Kuigi patendiamet registreeris leiutise kasuliku mudelina, ei ole veel teada leiutise laiemasse kasutusse jõudmine, kuna tehnoloogia vajab edasist arendustööd ja rakendusuuringuid.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: