Vassiljev: õiguskantsleri hinnang ei takista vanglate muutmist suitsuvabaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tartu vangla Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Uue tubakaseaduse muudatusega plaanitakse keelata suitsetamine ka vanglates. Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul võib see rikkuda inimese põhiseadusest tulenevat õigust eneseteostusele.

Töö- ja tervishoiuminister Rannar Vassiljev kahtles, kas suitsetamist antud sätte all ikkagi käsitletakse. "Loomulikult saame õiguskantsleriga seda diskussiooni pidada, aga kas suitsetamine on inimese põhiõigus - eks selle üle võib vaielda," ütles Vassiljev Vikerraadio saates "Uudis+".

Samuti oli minister kindel, et vanglates suitsetamise keelamise tõttu väheneks märkimisväärselt üldine tubakatoodete tarbimine.

"Selles osas on muidugi kõige pädevam hinnangut andma kinnipidamisasutusi haldav justiitsministeerium," arvas Vassiljev, kes täpsustas, et ettepanek vanglates suitsetamine keelata tuli just vanglatööd korraldavast ministeeriumist.

"Initsiatiiv on tulnud neilt ning tervise eest vastutava ministrina olen selle poolt," sõnas Vassiljev.

Stressi leevendamiseks on paremaid viise

Õiguskantsler kirjutas muuhulgas, et suitsetamise abil peletavad vangid stressi ja igavust ning suitsetamine kompenseerib lähedaste toe kaotamist.

Rannar Vassiljevi arvates need põhjendused tervislikkuse aspekti vaadates ei päde, sest kinnipidamisasutustes on tagatud vangidele nii sportimisvõimalused kui ka teised palju paremad viisid, kuidas vangistusest tuleneva stressiga toime tulla.

"Need põhjendused ei tundu sellised olevad, et nende pärast ei peaks muutma vanglaid suitsuvabaks," leidis minister.

Tänaval suitsetamist ei piirata

Täna kooskõlastusringil oleva uue tubakaeelnõu vastu võtmise järel saaks suitsetada vaid kodus, tänaval või selleks ettenähtud suitsuruumis, mis peab olema piiratud seintega ning varustatud ventilatsiooniga.

Samas ei piirata antud seadusemuudatusega näiteks kaubanduskeskuste uste ees suitsetavate inimeste õigusi, kuigi rohelise raamatusse lisatud meetmeid, mis välitingimustes suitsetamist reguleerivad, soovitakse rakendada tulevikus.

"Täna on reguleeritud suitsetamist erinevates asutustes, mis tegelevad näiteks lastega, ehk nende territooriumil ei tohi suitsetada," ütles minister, kes lisas, et Tervise Arengu Instituut on planeerimas kodus suitsetamise vastast kampaaniat.

"Jätkuvalt on plaanis tõsta teadlikkust suitsetamisega seonduvatest riskidest kohtades, kus seadusega seda täna ei piirata," kinnitas minister.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: