Tartu kesklinna kaubanduskeskused plaanivad pakkuda ühiselt konkurentsi Lõunakeskusele ({{commentsTotal}})

Tartu kesklinnas asunud Vana-Kaubamaja asemele kerkib uus kaubanduskeskus, mis hakkab koos Kaubamaja ja Tasku keskusega pakkuma konkurentsi Lõunakeskusele
Tartu kesklinnas asunud Vana-Kaubamaja asemele kerkib uus kaubanduskeskus, mis hakkab koos Kaubamaja ja Tasku keskusega pakkuma konkurentsi Lõunakeskusele Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tartu kesklinna kaubanduskeskused plaanivad seljad kokku panna, et ühtse piirkonnana pakkuda konkurentsi linnaservas laienevale Lõunakeskusele.

Lõunakeskus plaanib oma linnakut laiendada kino ja hotelli abil, kuid maha ei jää kesklinnagi kaubanduskeskused.

Lisaks tarbijate kooperatiivi rajatavale uuele kaubamajale teevad suuri investeeringuid ka Tasku keskus ja Tartu Kaubamaja. Üheskoos loodetakse tarbijad kesklinna poodi tuua.

Tasku keskuse juhataja Eveli Opmanni sõnul peab kaubanduskeskus konkurentsis püsimiseks pidevalt arenema, sest mahajääjad süüakse edukamate poolt ära. "Kui sa ei laiene, siis sa hakkad kaotama," ütles Opmann.

Tema hinnangul on ka näha tänaseid kaotajaid ehk suuremad keskused järjest laienevad ning väiksemad hääbuvad. Seetõttu teevad Tartu kesklinna kerkiva tarbijate kooperatiivi uue keskuse tuules ka teised lähiümbruses asuvad kaubandusettevõtted suurinvesteeringuid.

Ometi ei loo nende juhid illusioone nagu tulevik oleks muretu. Nii ei julge ka uut keskust ehitav Tartu tarbijate kooperatiivi juhatuse esimees Tarmo Punger kellelegi suurt edulugu ennustada. "Müügipinda tuleb elanikkonna ja rahakoti kohta rohkem, mis tähendab, et tagasi teenimise võimalused jaotuvad suurema hulga tegijate vahel," selgitas Punger.

Tema sõnul puhtalt tootlusnumbrid kellelegi kasvu juurde ei anna ja pigem on tegemist turupositsiooni hoidmiseks tehtavate investeeringutega.

Samas rõõmustab uue kaubanduskeskuse kerkimine kesklinna konkurentidele pigem rõõmu. Samuti ei ole nende põhimureks omavaheline konkurents, vaid klientide võitmine linnaservas asuvalt Lõunakeskuselt.

Ka kaubamaja tegevdirektor Erkki Laugus usub, et tarbijate pärast hakatakse võistlema hoopis mujal. "Tartu konkurentsitelje ühes otsas saab olema kesklinn ja teises otsas pigem äärelinn," prognoosis Laugus, kes märkis, et kuhu tarbija läheb sinna, kus on põnevamad ja laiemad valikud.

Kesklinna kaubanduskeskused soovivad seljad kokku panna ning laienevale Lõunakeskusele konkurentsi pakkuda.

Tarmo Pungeri hinnangul peab jääma kesklinn elavaks ja aktiivseks. "Me ei saa lubada, et Tartu kesklinnas ei ole mugav viibida ning sellepärast tuleb minna kuskile mujale," sõnas Punger.

Ta lisas, et tõepoolest on kesklinna kaubanduskeskused rääkinud sellest, kuidas seada ühiseid eesmärke ja planeerida ühiseid tegevusi, kuid lisas, et seda tehakse nii kaua kuni need jäävad seaduse raamidesse.

Lõunakeskuse juht Jaan Lott on kesklinna kaupmeeste koostööga arvestanud, kuid usub, et mõned olulised teenused jäävad tahest-tahtmata äärelinna. "Kesklinna hakkab ühe tervikuna toimima, kuid kui klient läheb lõpuks koju, siis võib juhtuda, millises kolmest keskuses ta päris täpselt käis," arvas Lott.

Lisaks sellele märkis ta, et suured ehitus- ja mööblipoed ei tee 500 ruutmeetrile südalinna poodi. "Lõuna-Eesti inimestele on üpris oluline, et nad saaksid ühe parkimisega peale riiete ka kaupa oma aeda ja majapidamisse," oli Lott kindel.

Toimetaja: Allan RajaveeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: