Heiti Hääl: rektori ametikoht ei saa olla avariilennuväli poliitikast väljumisel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Jaak Aaviksoo.
Jaak Aaviksoo. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tallinna Tehnikaülikooli kuratooriumi endine liige Heiti Hääl soovitas uutel, puhtalt lehelt alustavatelt liikmetel Jaak Aaviksood rektori ametisse mitte kinnitada ning korraldada uus konkurss.

Hääle hinnangul tuleb kuratooriumi koosseisul teha homme toimuval esimesel kohtumisel ebameeldiv ja Eesti seadusandluse piire kompav töö ametisse Tallinna Tehnikaülikooli tulevane rektor Jaak Aaviksoo. Tema sõnul on Aaviksoo näol tegemist kandidaadiga, kelle vastu hääletas domineeriv enamus TTÜ akadeemilise nõukogu liikmetest.

Samuti pole vaatamata viisakale poliitilise survele õnnestunud ametisse suruda viimase kuuekümne päeva jooksul. "Kas nüüd siis lõpuks õnnestub," küsis Hääl.

Mõni nädal tagasi vahetas valitsus haridus-ja teadusministri ettepanekul välja kolm senist kuratooriumi liiget. "Mul ei ole alust kahelda haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi sõnades, mille kohaselt ta uute liikmete meelsust uurinud ei ole," kirjutas Hääl, kuid lisas, et selle ministriga kooskõlastamata töö sooritavad eesmärgipõhiselt teised inimesed.

"Eesmärke on aga rohkem kui üks, kuna TTÜ on lisaks õppe- ja teadustöö kantsile ka Eesti Vabariigis oluline kinnisvaraarendaja ning –haldaja," leidis Hääl.

Tema hinnangul on Eestis üldine poliitiline konsensus, mille kohaselt poliitiline eliit saadab järjekordse tugeva ning "konkureeriva" poliitiku mõnele avalik-õiguslikule või muule olulisele kohale. Hääl lisas, et tema hinnangul on see halb praktika.

"Kuid seda, kas rektori valimistega seoses tekkinud segaduse põhjendus on pigem poliitiline või ärihuvist ajendatud, näitab aeg," tunnistas kuratooriumi endine liige.

Hääle väitel pole tal personaalselt midagi Jaak Aaviksoo vastu. "Vastupidi – Eestis ei ole olnud just üleliia palju sirge seljaga ministreid, kelle üle on võimalik kriisihetkedel uhkust tunda," selgitas Hääl.

Kuratooriumi endise liikme sõnul tugineb tema kriitika veendumusel, et Tallinna Tehnikaülikooli rektori ametikoht on akadeemilisel maastikul karjääri absoluutne tipp ning antud ametikoht peaks olema väljakutse, mille nimel on nähtud aastakümneid vaeva.

"Meie ülikooli rektori amet ei saa olla läbikäiguhoov poliitiku CV täiendamiseks või avariilennuväli poliitikast väljumisel," arvas Hääl.

Ta soovis kuratooriumi uutele ja vanadele liikmetele meelekindlust ning võimekust vaadata veidi ette, et nad tulevikus võiks punastamata silma vaadata kõigile TTÜ üliõpilastele, nõukogu liikmetele ja mitte ainult.

"Olge tugevad ja hääletage enda siseveendumuse järgi," kirjutas Hääl, kelle hinnangul tuleks koos kuratooriumi puhtalt lehelt alustamisega teha ka n-ö restart rektori valimistele ning korraldada uus konkurss.

Avalduse lõppu lisas Hääl, et soovib säästa haridusminister Jürgen Ligi veelgi piinlikumasse olukorda sattumisest ning jätab seetõttu kuratooriumi korralisele koosolekule tulemata.

"Olen online-meedia vahendusel kursis valitsuse otsusega nimetada kuratooriumisse uued liikmed ja olen lugenud ka ministri ebaselgeid mõtisklusi minu väljaarvamisest," kirjutas Hääl, kes lisas, et ühtegi personaalset teadet – ametlikku või mitteametlikku, kirjalikku või suulist – minu tagasikutsumisest ei ole minuni jõudnud.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: