USA raport kritiseerib võitlust inimkaubitsemisega Eestis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: EBU/ERR

USA avaldas aastaraporti, mis hindab riikide võitlust inimkaubitsemisega. Raporti kohaselt ei vasta Eesti valitsuse tegevus inimkaubanduse elimineerimise miinimumnõuetele, kuigi selle poole püüeldakse.

Seetõttu asetatakse raportis Eesti riik samale tasemele nagu Läti ja Leedu, kuid maha jäädakse enamikust Lääne-Euroopa riikidest. Eestiga võrdsel tasemel on ka näiteks Türgi, Gruusia, Iraak ja Afganistan. Märkimisväärselt halvemas seisus on Venemaa, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

Eesti meedias põhjalikult kajastatud Assar Pauluse maffiajõugu tegevus jõudis ka Ameerika Ühendriikide koostatud raporti veergudele. Nimelt on aruandes välja toodud, et esmakordselt jõudis Eesti kohtusse tööorjuse juhtum. Just sellises tegevuses süüdistatakse kahte Pauluse grupeeringu liiget. Ameerika raport märgib, et inimkaubitsejatele Eesti kohtu poolt määratud karistused kipuvad olema liiga leebed.

"Nad ei ütle, et karistused on leebed, ja mida nad siin ka välja tõid, et tegelikult karistusmäär on meil kõrge, aga see reaalne rakendamine - et see on see mida nad on kogu aeg toonitanud, et võib-olla peaks teistmoodi. Ja siit ka siis üks soovitus, mis on siis kohtunike koolitamine, mida nemad näevad: et võiks olla üks abinõu selle vastu, et meil karistuspoliitika ka reaalselt konkreetsete juhtumite pinnalt oleks teistsugune," rääkis justiitsministeeriumi analüüsitalituse nõunik Anu Leps.

Kuigi raport kiidab Eestit inimkaubitsemise teemadel diplomaatide harimises, soovitavad ameeriklased lisaks kohtunikele koolitada prokuröre ja politseinikke. Lepsi sõnul on erinevate justiits- ja sotsiaalvaldkonna esindajate koolitamine ka juba lähitulevikus plaanis.

Kivi Eesti kapsaaeda viskavad ameeriklased ka seoses püüdlustega kaitsta inimkaubanduse ohvreid. Riiklikele abiteenustele pääsevad ligi vaid kriminaalmenetluses osalevad ohvrid.

"Mittetulunduseühingute hinnangul on meil kusagil iga aasta 50 kanti inimkaubanduse ohvreid, kes klassifitseerivad inimkaubanduse ohvriks Euroopa mõistes. Siis kriminaalmenetlusi on kordades vähem," ütles inimkaubanduse ekspert, MTÜ Eluliin juhatuse liige Eda Mölder "See tähendab seda, et need ohvrid, kes on ohvrid ei jõua politseisse või politsei ei jõua menetluseni, ehk nad ei pääse ligi ka abisüsteemidele."

Ameerika raport soovitab Eestil ohvriabi seadust parandada. Tegelikult ongi ohvriabiseadus juba ümbertegemisel.

"Ohvrite tuvastamine läheks lihtsamaks ja seeläbi saaks ohver ka juba teenustele abi ja tuge ja tagasi ütleme tavaellu. Ehk plaanis on laiendada ohvrite tuvastamise süsteemi ," ütles sotsiaalministeeriumi peaspetsialist Kaisa Üprus-Tali. "Seadusmuudatuse jõustumisel saavad hakata tuvastama ka erinevad mittetulundusorganisatsioonid, kes tegelevad inimkaubanduse ohvritega."

Üprus-Tali loodab, et seadusemuudatus võiks jõustuda järgmisel aastal. Ameeriklaste hinnangul on inimkaubanduse ohvritel siin õigusabi saamine bürokraatlikult väga keeruliseks aetud ja advokaadid ei suhtu ohvritesse piisavalt tundlikult. Samas tõi tänavune USA raport esmakordselt esile, et Eesti on teinud edasimineku inimkaubitsemise ennetamises.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: