Yana Toom: Eesti elanikud pole rassistid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Yana Toom
Yana Toom Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Keskerakondlasest europarlamendi saadik Yana Toom ütles, et Eesti inimesed pole põgenike saabumise vastu mitte selle tõttu, et nad oleksid rassistid, vaid lihtsalt seepärast, et "kõigile präänikuid ei jätku".

Raadio 4 intervjuus rääkis Toom, et Eesti erineb oluliselt teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest ja see ei puuduta ainult Aafrikast pärit põgenikke, vaid põgenike teemat laiemalt, vahendas ERR-i venekeelne uudisteportaal.

"Näiteks me ei suutnud anda varjupaika Gruusiast või Abhaasiast pärit inimestele, kui nad just polnud etnilised eestlased. Me oleme selles küsimuses väga konservatiivsed, nagu ka teised vaesed riigid," nentis ta.

Eesti elanike suhtumist hinnates Toom enda sõnul niivõrd pessimistlik ei ole.

"Kui on vaja näiteks koguda raha mõne lapse operatsiooniks, siis meie kaugeltki mitte rikkad inimesed annetavad aktiivselt raha. On üks teine küllaltki ebameeldiv asi, millest kunagi avalikult ei räägita. Arutleda demokraatia üle on vaeses ühiskonnas väga raske, sest mida vaesemad inimesed, seda vähem demokraatiat. Pagulaste saabumise pärast ei kisata mitte seepärast, et meil elavad rassistid, vaid seepärast, et - nagu laulis Okudžava - "präänikuid kõigile ei jätku". Kui on vaja jagada piiratud kogust hüvesid mujalt tulnud inimestega, tekitab see klassiviha. Taanlastel ja rootslastel on lihtne pagulaste teemal arutada, neil on teistsugune elatustase. Kui nema räägivad demokraatiast, siis nad räägivadki just nimelt demokraatiast. Meie aga räägime tegelikult juba niigi väheste hüvede jagamisest veelgi suurema arvu inimeste vahel," selgitas Toom.

Eurosaadik juhtis tähelepanu ka sellele, et riigi jaoks on ohtlik, kui mingis küsimuses jaguneb ühiskond väga teravalt pooldajateks ja vastasteks. Sarnast tendentsi märkas Toom varem näiteks kooseluseaduse puhul, nüüd on selline vastandumine kerkinud esile pagulaste teemal.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: