Seakasvatajate arvates on valitsus katkuvastaste meetmetega hiljaks jäänud

Foto: AFP/Scanpix

Seakatku kiire leviku tõttu põllumajandusministeeriumi kokku kutsutud erakorralisel koosolekul nentisid seakasvatajad, et valitsus on katkuvastaste meetmetega hiljaks jäänud. Maaeluminister Urmas Kruuse sõnul tegeleb riik praegu Eesti sealihale turu leidmisega.

Pea kolm tundi kestnud arutelu ministeeriumi ja seakasvatajate vahel kujunes tuliseks. Kokku tulnud seapidajad heitsid valitsusele ette, et praegustesse ettekirjutistesse jääb liigselt subjektiivsust sisse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Olenemata sellest, kas farmis on üks või 10 000 siga, kehtivad seakasvatajatele võrdsed bioohutusnõuded, kohustuslikuks tehti ka taradega ümbritsemine ja sigade väljas hoidmine keelatakse täielikult. Väiketootjatelt, kes ei suuda rangeid pidamis-tingimusi täita, ostetakse sead ära.

"Me ei saa seda öelda, et täna nõndanimetatud Aafrika seakatku puhang vajab hetkel eriolukorda, aga töö mõttes on see kindlasti eriolukord ja sellega me päevast päeva kõikide partnerite ja ametkondadega tegeleme," ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Seakatk on levinud ka meie naaberriikides. Eesti Tõusigade Aretusühistu nõukogu esimees Urmas Laht tõi sisse ka võrdluse Lätiga, kus tema sõnul seakatku leviku alguses tapeti massiliselt metssigu ning ohu minimeerimiseks ostis riik väikefarmeritelt mõistliku hinna eest sead ära.

"Läti valitus on eraldanud 5 miljonit bioohutusnõuete täitmiseks, Eesti valitsus on - null. Eestis on tänaseks hukkunud ca 2100 siga, kodusiga, mis on hukatud, kus on Lätis natukene üle 300," rääkis Urmas Laht.

Tänasest kohtumisest selgus, et seafarmide üheks suurimaks hirmuks on hetkel turu piiramine, sest seakatkuohtlikust riigist ei või liha välja viia. Kruuse sõnul on alustatud samuti seakatku käes vaevlevate teiste Balti riikidega läbirääkimisi, et võimalusel avada ühine turg.

"Oleme mõelnud seda, et Eesti liha võiks sel juhul viia ka teistesse Balti riikidesse, ja vastupidi, sest me tahaksime seda käsitleda sel juhul ühise turuna, kes on sattunud seakatku küüsi. Aga kui me seda ei saa teha, siis see tähendab seda, et Eesti liha saab müüa ainult Eestimaal, ja seda ilmselt, mida meie tootjad täna suudavad toota, on natuke meie tarbimisele liiga palju," rääkis Kruuse.

Koosolekul arutati ka nakatunud sealiha võimalikku müümist erimärgistusega, kuid sellel teemal konkreetse otsuseni veel ei jõutud.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: