Euroopa komisjon tegi rangeimat katkutõkketsooni kehtestades suurfarm Eksekole erandi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1438339255000 | amCalendar}}
Euroopa komisjoni tõkketsoonid
Euroopa komisjoni tõkketsoonid Autor/allikas: Põllumajandusministeerium

Euroopa komisjon kinnitas täna sigade Aafrika katku tauditsoonide uued piirangud. Rangeimast piirangutsoonist jäi välja Viljandi vallas asuv Baltimaade suurim seakasvatus Ekseko, kuna veterinaar- ja toiduameti (VTA) esindajad palusid komisjonil arvestada ettevõtte bioohutusnõuete täitmiseks tehtud investeeringuid. Samas teatas veterinaar- ja toiduamet, et tauditsoonide piirangud laienevad lähiajal, kui komisjon arvestab sisse ka Järvamaa mahefarmi.

"Kolmandasse tsooni jäävatele seakasvatustele tulevad tõsised piirangud, mis aga ei tähenda, et sealiha tootmine ja turustamine oleks võimatu. Tuleb arvestada uute reeglitega," ütles maaeluminister Urmas Kruuse.

Tema hinnangul näitab Ekseko väljajäämine kolmanda tsooni piirangutest, et ettevõtte investeeringud bioohutuse väga kõrgesse tasemesse on end ära tasunud. Samuti kinnitas VTA juht Ago Pärtel ERR-i uudisteportaalile, et Euroopa komisjonil paluti suurfarmi Ekseko puhul teha erand ning ettevõtte 3. tsoonist välja jätta.

"Ekseko puhul on tegu Eesti tipp-bioohutusnõudeid järgiva ettevõttega," kinnitas Pärtel, kelle sõnul toodab Ekseko ligi 280 000 põrsast aastast, millest 220 000 liiguvad teistesse Eestis asuvatesse nuumafarmidesse.

"Komisjoni otsuse sõnastus ütleb, et kolmandast tsoonist saab elussigu välja viia ainult otse tapmiseks," selgitas Pärtel, kelle hinnangul oleks nuumafarmide tühjaks jäämine tähendanud majanduslikku krahhi tervele seakasvatussektorile.

Eksekole erandi tegemiseks kasutati Euroopa komisjoni poolt esitatud III tsooni jäävate piirkondade loetelus valdade nimetusi, mis ei ole alates 2013. aastast kehtinud. Nimelt liideti 2013. aastal Paistu, Pärsti, Saarepeedi ja Viiratsi vald ning ühendamise tulemusena sündis Viljandi vald.

Täna avaldatud komisjoni dokumendis aga kirjutatakse, et II tsooni jääb "osa Viiratsi vallast, mis asub lääne pool joonest, mis on määratletud maantee nr 92 läänepoolse osaga kuni lõikumiseni maanteega nr 155, seejärel maanteega 155 kuni lõikumiseni maanteega 24156, seejärel maanteega 24156 kuni lõikumiseni Verilaske jõega, seejärel Verilaske jõega, kuni see jõuab valla lõunapiirini" ehk piirkond, kuhu jääb Ekseko suurfarm.

Samuti on dokumendi loetelus kasutatud Paistu (2. tsoon), Pärsti (2.tsoon) ja Saarepeedi (3.tsoon) valla nimetust. Lisaks sellele on täpsem määratlus tehtud Suure-Jaani valla puhul, kus teise tsooni jääb "osa Suure-Jaani vallast, mis asub ida pool maanteed nr 49".

Sigade Aafrika katku diagnoos kodusigadel toob kõrgendatud haigusriskiga piirkonnale kaasa täiendavad kitsendused: sealt pärit liha ja –toodete käitlemine ning turustamine on endiselt lubatud, kuid ainult Eesti territooriumil.

"Kolmandast tsoonist pärit liha tuleb Euroopa komisjoni otsuse kohaselt töödelda ja turustada eritingimustel," selgitas Pärtel, kes märkis, et see tagab kitsendustega alalt pärineva liha liikumise jälgitavuse.

VTA juht kinnitas, et kolmanda tsooni farmidest pärit liha on täiesti tavaline sealiha, kuid see on läbinud enne poelettidele leidmise veelgi rangema kontrolli.

Euroopa komisjoni otsuse ja III tsooni jäävate piirkondade loeteluga saab tutvuda siin.

Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).

Sigade Aafrika katk on levinud mitmes Eesti naaberriigis (nt Läti, Leedu, Poola) nii mets- kui ka kodusigade keskis. Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014, mil Hispaanias asuvast Euroopa Liidu referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Euroopa komisjoni poolt määratud tõkketsoonid Poolas ja Baltimaades:

 

Piirangud I tsoonis:

 • Lubatud on elussigade liikumine Eestis, Euroopa Liidus (vastav märge sertifikaadil) ning eksport, kui on tehtud uuringud.
 • Seakasvatusettevõtted on intensiivse veterinaarjärelevalve all ja neile on kehtestatud täiendavad bioohutusmeetmed.
 • Sealihale ja -toodetele, loomsetele kõrvalsaadustele ja paljundusmaterjalile kitsendusi ei ole.
 • Metssealiha erimärgistamine on kohustuslik; käitlemine on lubatud vaid Eesti piires.

Piirangud II tsoonis:

 • Lubatud on elussigade liikumine Eesti piires, kui on tehtud uuringud.
 • Seakasvatusettevõtted on intensiivse veterinaarjärelevalve all ja neile on kehtestatud täiendavad bioohutusmeetmed.
 • Lubatud on uuritud sigadelt või karjadest pärineva sealiha ja -toodete liikumine Eesti piires, kauplemine ja eksportimine.
 • Loomsete kõrvalsaadustega kauplemine (vastav märge sertifikaadil) ja eksport on lubatud pärast töötlemist kitsendusteta.
 • Metssealiha erimärgistamine on kohustuslik; käitlemine on lubatud vaid kitsendustega ala sees.

Piirangud III tsoonis:

 • Lubatud on seakatku suhtes uuritud elussigade liikumine ainult tapamajja konkreetse kitsendusega ala piires või sama riigi teistes piirkondades asuvatesse tunnustatud tapamajadesse.
 • Seakasvatusettevõtted on intensiivse veterinaarjärelevalve all ja neile on kehtestatud täiendavad bioohutusmeetmed.
 • Lubatud on uuritud sigadelt või karjadest pärineva sealiha ja -toodete liikumine kuumtöödelduna ning erimärgistuseta Eesti piires, kauplemiseks (vastav märge sertifikaadil) ja ekspordiks.
 • Uuritud sigadelt või karjadest pärineva kuumtöötluseta sealiha ja -toodete liikumine on lubatud vaid erimärgistatult ja ainult Eesti piires.
 • Loomsete kõrvalsaadustega kauplemine (vastav märge sertifikaadil) ja eksport on lubatud pärast töötlemist kitsendusteta.
 • Metssealiha erimärgistamine on kohustuslik; käitlemine on lubatud vaid kitsendustega ala sees.

Piirangud jahimeestele:

 • I tsoonist tohib välja viia üksnes sigade Aafrika katku suhtes uuritud ja negatiivse uurimistulemusega kütitud sigade rümpasid, nende osi või nendelt sigadelt pärinevat liha sisaldavaid tooteid tingimusel, et selliste loomsete saaduste turustamine toimub üksnes sama liikmesriigi territooriumil. Jätkata võib metssigade lisasöötmist söötmiskohtades.
 • II tsoonis tuleb läbi viia kütitud metssigade uurimine sigade Aafrika katku suhtes. Kütitud metssigu, nendelt pärinevat liha või nendelt sigadelt pärinevat liha sisaldavaid tooteid on keelatud tsoonist välja viia. Jätkata võib metssigade lisasöötmist söötmiskohtades. Keelatud on ajujaht ja jaht jahikoertega (v.a koprajaht FCI 3. ja 4. rühma kuuluvate jahikoertega ning haavatud uluki otsimine lõastatud jahikoertega).
  Teavet kehtivatest jahipiirangutest saab siit.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: