Ukraina välisminister: pärast MH17 raporti valmimist pöördume uuesti ÜRO julgeolekunõukogu poole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin ÜRO julgeolekunõukogu istungil
Ukraina välisminister Pavlo Klimkin ÜRO julgeolekunõukogu istungil Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ukraina välisminister Pavlo Klimkin ütles uudisteagentuurile AP antud intervjuus, et lennu MH17 asjus rahvusvahelise tribunali moodustamist soovivatel riikidel on kavas pärast uurimisraporti valmimist teema uuesti ÜRO julgeolekunõukogus tõstatada.

"Üks põhilisi argumente, millega Venemaa oma vetot põhjendas, oli see, et tribunali moodustamine oleks ennatlik, sest raportit enne oktoobrit ei avalikustada. Seega üritavad viis riiki siis uuesti tribunali ellu kutsuda," vahendas Unian Klimkini sõnu.

Välisministri sõnul usuvad viis riiki - Ukraina, Malaisia, Austraalia, Holland ja Belgia - et rahvusvaheline tribunal on nii poliitiliselt kui ka juriidiliselt parim viis, sest see on täielikult läbipaistev ja sõltumatu.

"Kahe kuu pärast on meil olemas lõplik raport ning mida siis Venemaa ütleb kahe kuu pärast? Me kindlasti proovime uuesti ja loodame rahvusvahelise kogukonna toetusele," märkis Klimkin.

Ministri sõnul on Malaisia reisilennuki allatulistamine Ukraina jaoks rahvuslikuks tragöödiaks ning ta rõhutas, et tribunali eesmärk pole poliitiline ega sisalda endas soovi iga hinnaga Venemaad süüdlaseks teha, vaid eesmärgiks on võimaldada hukkunute lähedastele tõde ja õigus.

Samuti tunnistas Klimkin, et tribunali loomiseks uuritakse ka alternatiivseid võimalusi.

Venemaa poolt kasutatud veto tõi kaasa terava kriitika

ÜRO julgeolekunõukogus pandi äsja hääletusele Malaisia esitatud resolutsiooniprojekt rahvusvahelise tribunali loomiseks Ukraina idaosas alla tulistatud reisilennuki Boeing 777 lennu MH17 katastroofi uurimiseks. Venemaa tõkestas selle dokumendi vastuvõtmise, kasutades julgeolekunõukogu alalise liikme vetoõigust.

Resolutsiooni vastuvõtmise poolt hääletas julgeolekunõukogu 15 liikmest 11. Angola, Hiina ja Venezuela hääletamisel ei osalenud. Seega ainsana oli vastu Venemaa esindaja.

Venemaa välisministeerium selgitas oma teates, et kuigi Moskva üritas vältida ÜRO julgeolekunõukogu lõhenemist ning viia diskussioon "konstruktiivsemale" tasemele, oli Venemaa sunnitud "politiseeritud" eelnõu vastu hääletama. Ka president Vladimir Putin on varem korduvalt teatanud, et Venemaa peab rahvusvahelise tribunali moodustamise ideed "enneaegseks" ja "ebakonstruktiivseks".

Venemaa veto tõi kaasa terava kriitika mitmete riikide esindajate poolt.

Suurbritannia peaminister David Cameron kutsus üles leidma alternatiivseid võimalusi, kuidas moodustada Ida-Ukraina lennuintsidendi käsitlemiseks rahvusvaheline tribunal.

"Ma leian, et selline tegu ajab marru ja et see on täiesti vale. Ärgem unustagem: sellel lennul hukkusid Briti kodanikud. Sajad inimesed hukkusid sellel lennul," kommenteeris Cameron Venemaa käitumist.

"Me ei saa lasta ühel riigil takistada tõe välja selgitamist ja õigusemõistmist. Kui me ei saa luua tribunali ÜRO kaudu, siis tuleb otsida teisi võimalusi ning kindlustada, et see asi tehtud saab. Nii nagu ka Lockerbie puhul, peab õiglus võidule pääsema," lisas Briti peaminister.

"Venemaa ignoreeris jämedalt avalikku nördimust riikides, keda see õnnetus puudutas," ütles USA esindaja julgeolekunõukogus Samantha Power.

Austraalia välisminister Julie Bishop nimetas Moskva vetot 298 ohvri ja nende lähedaste solvamiseks. Ka tema kinnitas sarnaselt Cameronile, et kavas on otsida õigusemõistmiseks alternatiivseid võimalusi.

Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk lausus, et veto kinnitab veenvalt Kremli seoseid süütute inimeste mõrvamisega.

Amsterdamist Kuala Lumpurisse lennanud Malaysia Airlinesi reisilennuk 298 inimesega pardal tulistati Ida-Ukraina kohal alla 2014. aasta juulis.

Venemaa-meelsed võitlejad eitavad lennuki allatulistamist. Lääneriikide ja Ukraina hinnangul on aga olemas piisavalt tõendeid, et lennuk tulistati alla nn separatistide kontrolli all olevalt territooriumilt ja selleks kasutati Venemaalt toodud raketisüsteemi Buk.

Hollandi poolt juhitud uurimisrühm avaldab oma raporti MH17 kohta käesoleva aasta oktoobris.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: