Advokaadid viisid Autorollo tsiviilasja riigikohtusse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Keit Pentus-Rosimannus
Keit Pentus-Rosimannus Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Advokaadid vaidlustasid riigikohtus Tallinna ringkonnakohtu otsuse pankrotistunud Autorollo tsiviilasjas, kuid nende kaebuste arutusele võtmine riigikohtus pole garanteeritud.

Ettevõtja Rain Rosimannuse esindaja Arne Ots tahab ringkonnakohtu otsuse ning mullusuvise maakohtu otsuse tühistamist, milles Rosimannuse suhtes hagi rahuldati ning menetluskulud jäeti tema enda kanda. Advokaat taotleb uut otsust, millega jäetaks hagi Rosimannuse suhtes täies ulatuses rahuldamata või alternatiivselt saadetakse asi uueks läbivaatamiseks ringkonnakohtule.

Advokaat Siim Roode esindajad Andres Aavik ja Julia Kljukatš tahavad ringkonnakohtu otsuse tühistamist osas, milles ringkonnakohus rahuldas hagi Roode suhtes ning tahavad uut otsust, millega jäetaks Autorollo hagi Roode suhtes täies ulatuses rahuldamata.

Reformierakondlasest kunagise keskkonnaministri ja endise välisministri, praeguse riigikogulase Keit Pentus-Rosimannuse esindaja Toomas Vaher tahab ringkonnakohtu otsuse tühistamist osas, milles Autorollo hagi Keit Pentus–Rosimannuse suhtes rahuldati ning menetluskulud jäeti tema enda kanda.

Advokaat taotleb uut otsust, millega jõustatakse Keit Pentus–Rosimannuse suhtes mullu 27. juunil Harju maakohtus tehtud otsus ehk otsus, millega jäeti erinevalt ringkonnakohtust tema suhtes Autorollo hagi täies ulatuses rahuldamata.

NJORD Advokaadibüroo OÜ esindajad Marit Toom ja Madis Saar tahavad ringkonnakohtu otsuse tühistamist osas, milles Autorollo hagi advokaadibüroo vastu rahuldati ning tahavad asja uut arutamist ringkonnakohtus.

Ringkonnakohtu otsuse vaidlustasid riigikohtus ka pankrotistunud Autorollo esindajad Olavi-Jüri Luik ja Urmas Ustav, kes tahavad ringkonnakohtu otsuse tühistamist osas, milles nende hagiavaldus ja apellatsioonikaebus jäid rahuldamata ning taotlevad hagi rahuldamist täies ulatuses.

Tallinna ringkonnakohus tegi 30. juunil oma otsusega pankrotistunud OÜ Autorollo tsiviilasjas teiste osaliste kõrval vastutavaks ka toonase välisministri Keit Pentus-Rosimannuse. Selle jõustumata kohtuotsuse tõttu astus Pentus-Rosimannus tagasi välisministri ametist.

Eelnevalt oli Harju maakohus mullu suvel jätnud Autorollo hagi täies ulatuses rahuldamata ainsana Keit Pentus-Rosimannuse suhtes.

Juba varem oli kohus vabastanud hagile vastamisest Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentuse tema eraisiku pankroti tõttu.

Ajakirjanduses avaldatud andmete järgi tehti pankrotistunud Autorollo nimel ülekandeid nii Pentus-Rosimannuse kui ka riigikogu arvutitest.

Keit Pentus-Rosimannuse isale kuulunud transpordifirma Autorollo skandaal puhkes 2012. aasta lõpus, kui ilmnes, et 2010. aastal pankrotistunud firma oli varatuks kanditud.

Keit Pentus-Rosimannus on "Aktuaalsele kaamerale" kinnitanud, et ta ei ole oma isale kuulunud ja pankrotistunud firma tehingutest teadlik.

Autorollo pankrot tõi kaasa kriminaalsüüdistused

Tänavu aprillis esitas Põhja ringkonnaprokuratuur Väino Pentusele ja advokaat Siim Roodele süüdistuse OÜ Autorollo pankrotiga seotud kuritegudes.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Süüdistus märkis, et peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja uuris keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja uurimist juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Harju maakohus määras kriminaalasja arutamise suve lõppu.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: