Obinitsas peeti 22. Seto kuningriigi päeva ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Setomaal soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas peeti 22. Seto kuningriigi päeva, kus sai esmakordselt ajaloos kaubelda setode oma raha, seto krooniga. Ühtlasi said setod endale uue, järjekorras kolmeteistkümnenda ülemsootska.

Tänavune kuningriigi päev läheb ajalukku, sest esmakordselt oli avatud seto pank, kus sai eurosid vahetada seto kroonideks. Hommikust alates kuni õhtuni välja lookles seto panga taga pikk järjekord. Eelkõige ostsid inimesed endale aga seto kroone mälestuseks, kui selleks, et nendega laada peal kaubelda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teine oluline erinevus varasematest kuningriigi päevadest oli see, et seto vanematekogu asutas Rikka Ivvani stipendiumifondi. Tegemist on seto noortele mõeldud fondiga, mis tulevikus toetab mõne seto noore pärimuspilliõpet või pilliostu.

"Vanematekogu on keskendunud noorte siiajäämisele - siis on ka lapsed see sihtgrupp, kelle kasuks on mõistlik panustada," ütles vanematekogu vanem Vello Saar.

Ja selleks, et oleks, millest panustada, müüdigi läbi terve laupäevase päeva õnneloosi, mille iga loos võitis. Auhinnad olid välja pannud vanemate kogu liikmed.

Kuid nagu ikka, oli kogu kuningriigi päeva kulminatsioonihetkeks uue ülemsootska valimine. See tähendas kandidaatide, sedapuhku siis Aivar Piirisilla ja Jane Vabarna, ülesseadmist, nende tutvustamist, ning siis algas kandidaatide kiitmine.

Kiitmistöö teevad mõistagi ära leelokoorid, kes teineteise võidu laulavad sellest, miks just nende kandidaat see kõige parem on. Samal ajal kogunevad aga inimesed järjekorda just selle kandidaadi taha, keda järgmise aasta jooksul ülemsootskana näha soovitakse.

Aivar sai 402 häält ja Jane 826

"Mida ma kardan, on võib-olla see, et see aasta tuleb kõvasti tööd teha ja seto rahva eest seista. See on paras katsumus iga seto jaoks, aga seto naine on tugev ja jõuab kõike," ütles Setomaa uus ülemsootska Jane Vabarna.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: