Nemtsovi tütar sai Solidaarsuse preemia, suurema osa preemiarahast annetab ta Ukrainale ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nemtsova, Komorowski ja Walesa eilsel tseremoonial
Nemtsova, Komorowski ja Walesa eilsel tseremoonial Autor/allikas: AFP/Scanpix

Opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi tütar Žanna Nemtsova sai eile Poolas kätte Solidaarsuse preemia, mis antakse demokraatia ja inimõiguste edendamise eest.

31-aastane Nemtsova avaldas Varssavis preemiat vastu võttes lootust, et see innustab ka teisi Venemaa inimesi jätkama võitlust demokraatia eest. Poola president Bronislaw Komorowski aga ütles, et preemia on pühendatud "kõigile Venemaa patriootidele, kes usuvad, et suurem ja ilusam Venemaa ei pea olema riik, mida ülejäänud maailm kardab", vahendasid Unian, AFP jt.

Nemtsova palus oma veebruaris mõrvatud isa mälestada ka minutipikkuse vaikusega. Varem majandusajakirjanikuna töötanud Nemtsova on praeguseks Venemaalt lahkunud, sest pole enda sõnul
nõus Kremli propaganda poolt loodud "vägivalla ja terrori õhkkonnaga".

Poola pani aluse Solidaarsuse preemiale eelmisel aastal, et tähistada 25 aasta möödumist esimestest sõjajärgsetest (osaliselt) vabadest valimistest, mis aitasid kaasa kommunistliku režiimi kokkukukkumisele.

Solidaarsuse juht, Nobeli rahupreemia laureaat ning hilisem Poola president Lech Walesa oli eilsel tseremoonial samuti kohal. Samuti viibis seal eelmise aasta Solidaarsuse preemia laureaat, krimmitatarlaste üks juhtidest Mustafa Džemilev.

Solidaarsuse preemiaga käib kaasas ka miljoni euro suurune rahasumma. Statuudi kohaselt jaguneb preemiaraha kolmeks - 250 000 eurot läheb laureaadile endale, 700 000 laureaadi poolt valitud heategevusprogrammidele ja 50 000 laureaadi või tema esindajate tseremooniaga seotud reisikuludeks.

700 000 eurot annetab Nemtsova peamiselt erinevatele Ukrainaga seotud projektidele - raha saavad nn Taevase Sajakonna (Maidani sündmuste ajal tapetud meeleavaldajad - Toim.) liikmete perekonnad, Ukraina siseriiklikud põgenikud ning praegu olude sunnil Kiievis tegutsev krimmitatarlaste telekanal.

Lisaks toetab Nemtsova Valgevene opositsiooni veebilehte Harta 97.

Talle endale määratud 250 000 eurot annetab ta oma isa nime kandvale heategevusfondile.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: