Venemaa ja USA leppisid kokku Süüria keemiarelvade kasutamist puudutavas ÜRO resolutsioonis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1438851179000 | amCalendar}}
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja USA riigisekretär John Kerry Kuala Lumpuris.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja USA riigisekretär John Kerry Kuala Lumpuris. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA valitsuse teatel on Ühendriigid ja Venemaa jõudnud kokkuleppele ÜRO resolutsiooni osas, millega nõutakse Süürias keemiarelvi kasutanud isikute kindlaks tegemist ning nende kohtu ette toomist.

Diplomaatide sõnul kiidab ÜRO julgeolekunõukogu käesoleva nädala reedel heaks resolutsiooni, millega palutakse ÜRO peasekretäril Ban Ki-moonil ja rahvusvaheliselt keemiarelvade valveorganisatsioonil moodustada uurijate meeskond, kes saaksid teha kindlaks Süüria gaasirünnakute eest vastutavad isikud, vahendas Reuters.

Vastutavate isikute välja selgitamine looks eeldused 15-liikmelise ÜRO julgeolekunõukogu järgmistele poliitilistele ja diplomaatilistele sammudele Süürias. Nõukogu on hoiatanud, et gaasirünnakute korraldamisega võivad kaasneda sanktsioonid.

USA ametnik, kes soovis anonüümseks jääda, ütles uudisteagentuurile Reuters, et USA ja Venemaa on jõudnud tõenäoliselt reedel vastu võetava resolutsiooni osas kokkuleppele.

Ametniku väitel leppisid selles kokku USA riigisekretär John Kerry ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov, kes kohtusid eile Kuala Lumpuris toimunud Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) riikide välisministrite tippkohtumisele järgnenud kohtumise (East Asia Summit) raames.

Resolutsiooni osas kokkuleppele jõudmist kinnitas täna hiljem ka USA riigisekretär Kerry ise.

"Me rääkisime ka ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioonist ja ma usun, et me jõudsime kokkuleppele, mille kohaselt hääletatakse resolutsiooni üle, mis loob vastutusele võtmise protsessi, mis on seni puudunud," kommenteeris ta ajakirjanikele.

Venemaa, kellel on julgeolekunõukogus vetoõigus, on Süüria valitsuse liitlane ning on kaitsnud Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi ÜRO sanktsioonide eest. Ühendriigid ja Venemaa alustasid resolutsiooniga seotud läbirääkimisi juba mõned kuud tagasi.

Mitme anonüümsust palunud diplomaadi sõnul tuleb resolutsioon ÜRO julgeolekunõukogus hääletusele homme juhul, kui keegi tänase päeva jooksul selle vastu protesti ei avalda.

Toimetaja: Allan Rajavee, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: