Küsitlus: Venemaa ja Putin ei ole maailmas populaarsed ({{commentsTotal}})

Venemaa president Vladimir Putin 6. augustil Novo-Ogarjovo residentsis
Venemaa president Vladimir Putin 6. augustil Novo-Ogarjovo residentsis Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

USA ja selle liider Barack Obama on maailmas palju populaarsemad kui Venemaa ja selle president Vladimir Putin, näitas Pew' uurimiskeskuse (Pew Research Center) 40 riigis korraldatud sotsioloogiline küsitlus.

Ainult 39% 45 435-st küsitletust suhtusid hästi Venemaasse ning sealjuures oli Putin populaarne vaid iga neljanda jaoks, märgitakse Pew' Researchi veebilehel.

Kõige negatiivsemalt suhtutakse Venemaasse Poolas ja Jordaanias, kus temast arvab halvasti 80% küsitletuist. Poolas peavad sotsioloogid selle põhjuseks rasket ajaloolist taaka. Jordaanias halvenes Venemaa kuvand Venemaa toetuse pärast Süüria liidrile Bashar al-Assadile ning põgenikevoolu tõttu Süüriast, leiavad uuringu autorid.

Samuti on Venemaa-vastased meeleolud tugevad Iisraelis (74%), Jaapanis (73%), Ukrainas (72%), Saksamaal ja Prantsusmaal (mõlemas 70%).

USA-s suhtus Venemaa tegevusse laitvalt 67% vastanuist, samas kui kaks aastat tagasi oli see näitaja 37%. Vastupidisel seisukohal oli 22% ameeriklastest.

Kõige suuremat toetust Venemaale avaldasid Vietnami elanikud (75%). Sealjuures hindab positiivselt Venemaad enamik kodanikest veel vaid kahes riigis: Hiinas (51%) ja Ghanas (56%). Mitmes teises Aafrika riigis, aga ka Indias, Pakistanis, Argentinas ja Peruus ei suutnud küsitletud oma suhtumist Venemaasse väljendada.

Nagu märgib Pew Research, on USA pea kõigis maailma piirkondades populaarsem kui Venemaa. Euroopas on see näitaja 69% 26% vastu, Aafrikas - 79% 37% vastu, Ladina-Ameerikas - 67% 29% vastu, Aasia ja Vaikse ookeani regioonis - 66% 37% vastu. Vaid Lähis-Idas suhtutakse mõlemasse riiki negatiivselt - vastavalt 29% ja 25%).

Sealjuures on Putini kuvand maailmas, nagu kinnitavad uurimuse autorid, veel halvem. Väljaspool Venemaad suhtub temasse halvasti 58% vastanuist. Kõige rohkem on Putini kriitikuid Hispaanias (92%), Poolas (87%), Prantsusmaal (85%), Ukrainas (84%) ja Austraalias (81%).

Vähem ühetähenduslik on arvamus Putinist Aasias, Aafrikas ja Ladina-Ameerikas. Temasse suhtub positiivselt 70% vietnamlastest ja venetsuelalastest.

Nagu märgitakse uurimuses, osutus Barack Obama kõigis maailma piirkondades Putinist palju populaarsemaks. Euroopas on tema toetus 75%, samal ajal, kui Putinil ainult 15%. Aafrikas on need näitajad 77% ja 32%, USA-s aga 41% ja 21%. Üksnes Lähis-Idas on kahe liidri reitingud lähedased - vastavalt 36% ja 25%.

Venemaal aga on usaldus Obama suhtes erakordselt langenud. Kui 2011. aastal pooldas Obamat 41% venemaalastest, siis 2015. aastal vaid 11%. Madalam oli USA presidendi populaarsus Venemaal vaid 2003. aastal, kui George W. Bushi suhtus positiivselt 8% küsitletuist.

Toimetaja: Heikki AasaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: