Reinsalu: näo katmise keelu korral tuleks seadusi muuta

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kaetud nägudega muslimid. Autor/allikas: Adnan Abidi/Reuters/Scanpix

Justiitsminister Urmas Reinsalu nõustub oma erakonnakaaslasest kolleegi, sotsiaalkaitseminister Margus Tsahknaga, et enne pagulaste vastuvõttu tuleks ühiskonnas läbi arutada, kas kaetud näoga tänaval käimine sobib meie kultuuriruumi ega ohustaks julgeolekut. Tänane seadusandlus näo katmise keeldu ei võimalda.

Nägu kattev riietus on omane islamiusulistele naistele, keeluga soovitakse valmistuda järgmisest aastast algavaks pagulaste saabumiseks.

„Praegune seadusandlus seda küsimust sellisel moel ei adresseeri. Justiitsministeerium teeb võrdleva analüüsi ja kui jõutakse järeldusele, et see keeld on põhjendatud, tuleks seadusi muuta,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu.

Minister tõi esile kaks aspekti, mida näokatmise keelustamisel seadusandluses silmas pidada: üks neist on julgeolek, mida reguleerib korrakaitseseadus, ja teine inimväärikus ning kultuuritavad, mis mingile ühiskonnale on omased.

„Näokatete keeldu on põhjendatud just inimväärikuse argumendiga, et see on kultuuriline piirang, mis inimestele on asetatud. Euroopa kultuurikontekstis see piirang katta oma nägu alandab nende inimeste väärikust ja olemuslikku enesemääramist ja ei ole vastavuses meie arusaamaga inimväärikuse olemusest,“ selgitas minister Reinsalu. „Euroopa inimõiguste kohtupraktika näitab, et riikidel on pädevus kehtestada ise oma reeglid selles küsimuses,“ rõhutas ta.

Reinsalu nõustub Tsahknaga, et nende küsimustega oleks arukas tegelda ennetavalt. „See on aus inimeste suhtes, kes kaaluvad oma tulevase elukohana Eestit,“ põhjendas Reinsalu.

„Prantsusmaal on kohus seda küsimust arutanud ja leidnud, et teatud argumentidel on keelustamine legitiimne, mis puudutab just ühiskonna tavasid ja julgeolekut,“ selgitas Reinsalu teiste maade praktikat. „Oluline on paika panna, mida me inimestelt ootame. Oleme valmis andma pagulastele võimaluse oma elu elada ja endaga toime tulla, aga mõistlik on paika panna ka reeglid, mida me neilt ootame,“ ütles Reinsalu.

Mis ajaks justiitsministeeriumi võrdlev analüüs valmib, peaks selguma järgmisel nädalal. Kuna pagulased hakkavad Eestisse saabuma juba järgmisel aastal ning sellele eelneb nende väljavalimine, möönab Reinsalu, et teemaga on kiire. Siiski plaanitakse enne seisukoha kujundamist pidada nõu ka teiste EL-i riikidega, et tutvuda nende praktikaga.

Ettepaneku justiitsministeeriumile selgitada välja, kas oleks võimalik keelustada Eestis nägu katva riietusega avalikus ruumis ringiliikumine, tegi eilsel valitsuse kabinetiistungil sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: