Kreeka valitsus ja võlausaldajad jõudsid kokkuleppele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1439273008000 | amCalendar}}
Kreeka lipp ja Euroopa ühisraha euro kujutis.
Kreeka lipp ja Euroopa ühisraha euro kujutis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Kreeka valitsus ja rahvusvahelised võlausaldajad jõudsid uue 86 miljardi euro suuruse abiprogrammi osas kokkuleppele, teatas riigi rahandusministeerium. Euroopa Komisjon siiski täpsustas, et tegu on alles põhimõtetes kokku leppimisega, mingit poliitilist otsust polevat veel tehtud.

Ateena on juba varem teatanud, et loodab uue abiprogrammi heakskiitmisega ühele poole jõuda hiljemalt 20. augustiks, kui Kreeka peab tegema Euroopa Keskpangale 3,4 miljardi euro suuruse tagasimakse, vahendas Reuters.

Samuti usub valitsus, et juulis eurotsooni juhtidega kokku lepitud ja parlamendis heaks kiidetud kolmanda abiprogrammiga suudetakse Kreekat hoida eurotsoonis ning vältida riigi pankrotistumist. Samas kaasnevad abiprogrammiga ka kohustus mitmeid ulatuslikke reforme ja kärpeid läbi viia. Karmid tingimused tekitasid Kreeka sisepoliitikas tõsise vastasseisu ning lõhenemise isegi peaminister Alexis Tsiprase juhitud vasakpoolse erakonna Syriza sees.

"Kokkulepe on saavutatud. Mõned väikeste detailide üle veel praegu arutletakse," ütles üks rahandusministeeriumi ametnik ajakirjanikele pärast öö läbi kestnud läbirääkimisi.

Hiljem kinnitas ka rahandusminister Eukleides Tsakalotos, et arutada on jäänud vaid mõned üksikud detailid.

Väidetavalt olid läbirääkimiste käigus viimasteks suurteks vaidlusküsimusteks sõltumatu erastamisfondi loomine ning Kreeka pangandussektori "hapuks läinud" laenude tulevik. Millisele otsusele täpselt jõuti, pole hetkel veel teada.

Kreeka ametnikud rääkisid, et kokkulepe on kavas homme või ülehomme parlamendis heaks kiita. Reedel aga annaksid oma heakskiidu eurotsooni rahandusministrid. Selline ajakava võimaldaks abiprogrammi raha enne 20. augusti tähtaega üle kanda.

Euroopa Komisjon: poliitilist otsust veel pole

Euroopa Komisjon teatas täna samuti, et põhimõtteline ühine seisukoht abiprogrammi tingimuste asjus on saavutatud. Komisjoni pressiesindaja toonitas samas, et poliitilist otsust pole siiski veel tehtud.

Reutersiga rääkinud allika sõnul on abiprogrammi suuruseks 85 miljardit eurot ning see on mõeldud kolmeks aastaks. Varem on räägitud ka 86 miljardist eurost. Anonüümseks jääda soovinud ametnik lisas ka, et abiprogrammi kohaselt saavad Kreeka pangad kiiremas korras 10 miljardit eurot.

Saksamaa hindab kokkulepet hoolikalt

Saksamaa aserahandusminister Jens Spahn ütles Reutersile, et Berliin hindab järgnevate päevade jooksul kokkulepet põhjalikult, kuna abipakett peab kehtima mitu aastat.

"See on järgmise mõne aasta alus, see ei saa kesta vaid mõni kuu. Eesmärgid peavad olema majanduskasv ning ahvatlevad ja usaldusväärsed tingimused investeeringute jaoks," sõnas Spahn.

Tema sõnul on Saksamaa jaoks tähtis, et Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) püsiks abipaketi juures ja nõustuks Euroopa Keskpanga ja Komisjoni hinnanguga Kreeka võla jätkusuutlikkuse ja kokkulepitud reformide kohta.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: