Põlvamaa on kaotamas üht olulisemat ettevõtet ja tööandjat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Pea 23 aastat tegutsenud ning enam kui kümnesse riiki lastemööblit valmistanud ja eksportinud Põlvamaal Laheda vallas asuv AS Suwem on esitanud pankrotiavalduse. Sellega on piirkond kaotamas üht mainekamat ettevõtet, teisalt ka olulist tööandjat, sest tööta jääb ligi poolsada inimest.

Veel juunis käis Suwemis männipuidust lastemööbli tootmine, kuid juba juuli algul saatis ettevõtte uus, vaevalt poolteist aastat tegutsenud juhatus ligi 50 töötajat kolmeks nädalaks koju, kuna makseraskustesse sattunud firmal polnud materjali, millest toota, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Juuli lõpus anti sisse aga pankrotiavaldus ning praeguseks on ettevõtte 48 töölist lülitatud ooterežiimile, kus neil pole tööd ega ka raha

"Rahalises mõttes on nad ooterežiimil, aga pankrotimenetlusega on Töötukassa kaudu võimalik saada maksimaalselt kolme töötatud kuu palk pluss veel ühe kuu puhkusetasud ja koondamishüvitised," ütles Töötukassa Põlvamaa osakonnajuhataja Katri Mandel.

Suwemis kaheksa aastat töötanud 37-aastase Romet Sikka jaoks pole aga ooterežiim lahendus, sest peres on kasvamas kooliealised lapsed.

"Mõned firmad laienevad, äkki sinna saab tööle. Eks tuleb vaadata, kiiresti tuleb tegutseda, enam ei ole pikalt mõelda. Mul on vaja lapsed kasvatada ja nüüd on vaja raha leida, et nad kooli saata. Kiiresti peab mingi otsa leidma," rääkis Sikka.

Mandeli kinnitusel töökohti Põlvamaal on. "Tänasel päeval on 57 avalikku tööpakkumist erinevates valdkondades, sealhulgas puidutöösustes, on ka põllumajanduses, teenindussektoris. Küsimus on lihtsalt selles, kui sarnast tööd inimesed edasi otsivad, kas nad on valmis muutma oma tööd, töötingimusi, sõitma kaugemale - pigem on küsimus selles," ütles Mandel.

AS Suwem jaguneb kolme omaniku vahel, kus 60 protsenti ettevõttest kuulub Juhan Popmanile ja ettevõtet praegu juhtivale Viljar Reppile. 40 protsenti ettevõttes kuulub aga Suwemi ülesehitanud ning seda ligi 22 aastat juhtinud Kaido Mäesalule, kes taandas end ettevõtte juhi kohalt aasta eest.

"Aasta tagasi taandasin ennast juhatuse liikme kohalt, kuna teised omanikud arvasid, et 22 aasta jooksul pole ma oma tööga hakkama saanud. Aga erimeelsused meil tekkisidki just ettevõtte juhtimise ja tuleviku väljavaadete suhtes," selgitas Mäesalu.

AS Suwemi ei ole proovitud saneerida. Juhtimise on üle võtnud kohtutäitur ning see, mis saab Suwemist edasi, selgub juba augusti lõpus, mil toimub esimene kohtuistung.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: