Metssigade küttimist helisummutiga siiski ei tule

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Kevin Chang/Creative Commons

Jahiseaduse muutmise eelnõust võeti kooskõlastamise käigus välja algne plaan lubada metssigu küttida ka helisummutit kasutades.

Siseministeerium teatas eelnõu koostanud keskkonnaministeeriumile, et ei saa nõustuda relvaseaduse muudatusega, mille kohaselt on metsseajahil lubatud kasutada helisummutit.

Kehtiva relvaseaduse kohaselt annab helisummuti omandamise õiguse relvaluba, millele on kantud sporditulirelv ning helisummutit on lubatud omada ja vallata üksnes sporditulirelva kasutamise eesmärgil lasketiirus.

"Helisummutid võivad küll mõnevõrra vähendada laskmisel tekkivat heli, kuid seda mitte nii palju, et loomad sellele ei reageeriks," märkis siseministeerium.

Siseministeerium ei nõustunud algse eelnõu seletuskirjas toodud väitega, et helisummutiga varustatud jahirelvast on võimalik korraga küttida oluliselt suuremat hulka metssigu kui summutita relvaga.

Helisummutite laialdane lubamine ilma range kontrollimehhanismita suurendaks siseministeeriumi hinnangul nii ebaseadusliku jahipidamise riske kui ka ebaseaduslike helisummutite osakaalu ühiskonnas.

Politsei avastab aastas keskmiselt neli kuni kaheksa illegaalset helisummutit, mida on kasutatud illegaalseks jahipidamiseks või süütegude toimepanemiseks.

Siseministeerium ei saa nõustunud ka seletuskirjas toodud väitega, et helisummutid leiavad Euroopa jahinduses aina laiemat kasutust.

Ministeeriumile teadaolevalt ei kavanda Läti ega Leedu helisummutite lubamist. Soomes on helisummutid küll lubatud, kuid Soome politsei on seisukohal, et nende käitlemise reegleid tuleks oluliselt karmistada, sest markeerimata ja registreerimiskohustuseta helisummutid jõuavad lihtsamini ebaseaduslikku kaubandusse.

Sõidukist ning valgusallika lubatakse küttida

Eelnõusse, mis täna sai valitsuse heakskiidu ning mis saadeti riigikogule arutamiseks, jäid muud metssigade küttimist hõlbustavad meetmed siiski sisse.

Kui seadusemuudatus parlamendis sügisel heakskiidu saab, võib metssigu edaspidi küttida seisva mootoriga maastikusõidukist ja muust mootorsõidukist ning seda ka tehisvalgusallika abil. Samuti lubatakse metssigu püüda püünisaedadega.

Analoogselt marutauditunnustega looma surmamisele lubatakse eelnõu kohaselt surmata jahiloata ka ilmsete seakatku tunnustega metssiga.

Maaomanikule või tema määratud isikule laieneb õigus oma kinnistul küttida peale väikeulukite ka metssigu.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: