Reform ja SDE toetavad EL-i ühtsust, IRL ei kiirusta Kreekale raha andma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Ülo Josing / ERR

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) ja rahanduskomisjon arutavad tänasel ühisistungil kolmandat Kreeka abiprogrammi, mille reedel kiitsid heaks euroala rahandusministrid. Kui Reformi- ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna riigikogu fraktsioonid toetavad abipaketi andmist, siis IRL ja opositsioonierakonnad ei kiirusta oma heakskiitu uuele laenuprogrammile andma.

ELAK-i esimehe Kalle Pallingu (RE) sõnul on Kreeka abipaketti toetamine pigem tehniline otsus ning mingeid uusi kohustusi Eesti riik endale ei võta, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Arvan, et see arutelu nii kirglik ei ole, kui võiks arvata," arvas Palling, kes märkis, et uue abiprogrammi eeldus on konsensus kõigi euroala liikmesriikide vahel. Samas kinnitas ELAK-i esimees, et iga riik võib selle otsuse veel vetostada.

Pallingu arvates aga ei saa vetostamist lubada, sest liikmesriigid peavad olema solidaarsed. "See on see koht, kus peab lähenema väga tõsiselt," selgitas riigikogu komisjoni juht.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe ja riigikogu saadiku Jevgeni Ossinovski arvates on küsimus EL-i ühtsuses ning seda tuleb toetada. "Usume, et Eesti saab olla edukas ainult ühtses ja tugevas Euroopa Liidus," rääkis SDE esimees.

Tema hinnangul tähendab see solidaarsust ehk kui üks liikmesriik on sattunud raskustesse, siis on kõigi EL-i riikide ühiseks kohustuseks leida lahendused selleks, et probleem ühiselt lahendada.

Tsahkna: korstnasse kirjutamine pole võimalus

Isamaa ja Res Publica liidu (IRL) juht Margus Tsahkna ütles, et erilise tuhinaga Kreekale raha andma ei kiputa. Lisaks sellele leidis Tsahkna, et debatt parlamendis tuleb kindlasti kirglik.

"IRL-i jaoks on väga tähtis see, et me ei kirjutaks ühtegi senti sellest laenurahast, mida oleme juba Kreekale andnud, korstnasse," toonitas erakonna esimees.

Samuti ei soovi Tsahkna sõnul konservatiivne valitsuserakond suurendada 2012. aastal EL-i stabiilsusmehhanismiga (ESM) liitumisel antud Eesti-poolset garantiid.

Opositsioon: Kreeka laene ei tohiks kergekäeliselt käendada

Homsel riigikogu erakorralisel täisistungil opositsioon Kreeka abipaketi poolt tõenäoliselt ei hääleta. Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul pole erakonna positsioon abipaketi osas muutunud.

"Nägime juba esimese paketi ajal, et Kreeka ei ole võimeline iseseisvalt taolisi laene teenindama," sõnas Simson. Seetõttu on tema hinnangul väga kergekäeline minna Eesti ja teiste euroala riikide maksumaksjate rahaga Kreeka laene käendama.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni esimees Martin Helme lubas vastaste seisukohad saalis kõlama panna. "Ainus, mis praegu aitaks, on Kreeka euroalast väljaarvamine ja võla restruktureerimine ehk võlgade osaline kustutamine," märkis Helme.

Samuti peab tema sõnul laenud mingil määral ka ümber ajastama ja intressimäärad üle vaatama. "See on ainus asi, mis Kreekat tegelikult aitab," arvas EKRE riigikogu fraktsiooni juht.

Ka Vabaerakonna riigikogu saadik Artur Talvik ei kiirusta Kreeka laene garanteerima, kuid tema hinnangul parlamendi suures saalis erilist debatti ei puhke. "Arvan, et seal kirglikku debatti ei tule, sest see on äraotsustatud asi," märkis Talvik, kes leidis, et koalitsioon hääletab antud küsimuses n-ö masinlikult.

ESM-i ratifitseerimise seaduse kohaselt peab Eestis Kreeka uue abiprogrammi alustamise heaks kiitmiseks volituse andma riigikogu täiskogu. Valitsus tegi ettepaneku kutsuda riigikogu erakorraline istungjärk kokku teisipäeval. Riigikogus pannakse hääletusele vastastikuse mõistmise memorandum, mis sisaldab programmi majanduspoliitilisi tingimusi.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: