Eesti kaitsepolitseinik Eston Kohver mõisteti Venemaal 15 aastaks vangi

{{1439969502000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Pihkva oblasti kohus mõistis spionaažis süüdistatud Eesti kaitsepolitseiniku Eston Kohveri täna 15 aastaks vangi, prokurör nõudis 16-aastast vangistust. Lisaks peab Kohver maksma 100 000 rubla trahvi. Eesti valitsus on korduvalt kinnitanud, et peab Kohveri üle peetavat kohtuprotsessi ebaseaduslikuks.

ERR-i korrespondent Anton Aleksejev teatas, et täna kell 10 lasti ajakirjanikud Pihkva kohtusaali ja neil lubati kuulata kohtuotsust, kuid filmimine, pildistamine ja heli salvestamine keelati ära.

"Kohver kuulas kohtuotsust väga rahulikult," kinnitas Aleksejev ja lisas, et Kohver vastas jaatavalt, kui temalt küsiti, kas kõik on selge. "Kogu protseduur võttis võib-olla 15 minutit, mitte rohkem. See oli seotud sellega, et osa materjalidest sisaldavad Vene riigisaladusi," rääkis Aleksejev.

Kohtunik põhjendas 15 aasta pikkust vangistust Aleksejevi sõnul sellega, et see tuli kokku kolme erineva kuriteo eest. Lisaks peab Kohver maksma 100 000 rubla ehk ligi 1380 eurot trahvi, mille ta sai illegaalse piiriületuse eest. Kohus nõustus prokuröri versiooniga, et Kohver ületas riigipiiri ebaseaduslikult.

"Kohtunik ütles, et Kohver on vabastatud riigilõivu ja advokaadile honorari maksmisest. Advokaat on palgatud Vene riigi poolt ja tema honorar on 9600 rubla ehk umbes 130 eurot kaheksa kohtuistungi eest," lausus Aleksejev.

Interfaxi andmetel hakkab Kohver karistust kandma range režiimiga koloonias Venemaa Föderatsiooni territooriumil. Aleksejev selgitas, et selle kohta, kus Kohver karistust kandma hakkab, ei ole praegu veel midagi teada. "Eston Kohveri eest vastutab Pihkva oblasti kohus ja kui kaebust ei tule, siis kohtuotsus jõustub ja siis võtab Vene vanglaamet Eston Kohveri oma pädevusse ja vene ametnikud määravad konkreetse koloonia, kus ta oma karistust kandma peab," sõnas ta.

Aleksejev ütles, et kõige tähtsam küsimus on praegu, kas Kohver ja tema advokaat esitavad apellatsiooni ja kaebavad otsuse edasi Vene ülemkohtusse Moskvas. Kohveri advokaadi Jevgeni Aksjonovi sõnul tuleb selleks tal veel vestelda oma kliendi ja ka Eesti konsuliga.

Advokaat peab protsessi õiglaseks

"Apellatsiooni esitamine sõltub nii Kohveri soovist kui sellest, kas ta lepib oma tegevuses kokku Eesti saatkonna või konsulaadiga," kommenteeris Eston Kohveri advokaat Jevgeni Aksjonov "Aktuaalsele kaamerale".

Advokaat pidas tänast kohtuotsust edukaks. "Kahtlemata on see edu. Neli piiriületuse episoodi võeti süüdistusest maha. Kohus andis ühe aasta vähem kui prokurör küsis. Võeti arvesse pehmendavaid asjaolusid. Ma arvan, et tegemist on küll väikese, ent siiski teatava saavutusega," ütles Aksjonov.

Kohtuprotsessi õiglaseks pidanud Aksjonovi sõnul polnud rohkemat taotleda võimalik, sest oma tegevuses oli ta seotud sellega, et materjalid on salastatud - ja mitte üksnes Vene poolelt.

"Kuna Kohver pole mitte üksnes Eesti kodanik, vaid eriteenistuste töötaja, kes täitis - nagu Eesti pool seda tunnistas - ametiülesandeid, millest polnud ilmselt teadlikud isegi Eesti Vabariigi piirivalvurid, siis Eesti seadused mõistagi ei võimalda anda mulle mingeid andmeid, mis võiksid tema tegevust õigustada. Seepärast mulle neid ka ei esitatud ning ma neid kasutada ei saanud," põhjendas Kohveri advokaat.

Aksjonov pidas protsessi õiglaseks. Eesti otsust aga õiglaseks ei pea.

Kohapeal viibinud ERR-i korrespondent Anton Aleksejev kirjeldas, et kohtumajas oli kohal ka Eesti Moskva saatkonna esindaja Tuuli Pärnsalu, kes ütles, et Eesti mõistab tänase kohtuotsuse hukka.

"Eesti seisukohti täna kõlanud kohtuotsus ei muuda. Tegu on Venemaa järjekordse õigusvastase sammuga selles sündmuste jadas, mis algas Eston Kohveri röövimisega Eestist, tema vägivaldse Venemaale toimetamisega nüüd peaaegu juba aasta tagasi. Kogu järgnenud õigusemõistmine ja tänane kohtuotsus väärivad Eesti ühest hukkamõistu. Ja jätkuvalt on Eesti nõudmiseks, et Venemaa pöörduks tagasi rahvusvaheliste normide järgimise juurde ja vabastaks meie kodaniku võimalikult kiiresti," kommenteeris Eesti Moskva saatkonna esimene sekretär Tuuli Pärnsalu.

Kohtusaalis oli ka Euroopa Liidu Moskva esinduse diplomaat, kes ei soovinud midagi kommenteerida, vaid ütles, et Euroopa Liidu esindus vormistab oma seisukoha hiljem.

Kohus teatas saalis otsuse resolutiivosa.

Eesti Päevalehe ajakirjanik Krister Paris rääkis saates "Uudis+", et kohtus loeti ette, millised olid erinevate paragrahvide järgi karistused: 13+2 aastat ehk kokku 15 aastat. Spionaaži eest karistati Kohverit 13-aastase vangistusega. Veel mõisteti karistus Venemaa piiri ületamise eest relvaga ning relva kandmise eest Vene territooriumil.

Kui algselt väitis prokurör, et Kohveri kaasuses oli üheksa piiri ületamise episoodi, siis kohtus võeti neid nelja võrra vähemaks ning tänu sellele vähenes ka rahatrahv prokuröri nõutud 200 000 rublalt poole võrra.

Kohtus loeti ette, et Kohveril on kõrgharidus, tal on neli alaealist last ning märgiti, kus ta töötab - ei midagi täpsemat.

Parise hinnangul oli Kohver kohtusaalis ükskõikse hoiakuga ehk oli näha, et kohtuotsus ei tulnud talle üllatusena. "Kohver ise vaatas kord lakke, kord saali, otsis paar korda ka pilkkontakti inimestega," kirjeldas ta.

Paris lisas, et pärast kohtuotsuse koopia kättesaamist on nüüd kümme päeva aega, et apellatsioon esitada. Kohveri advokaat Aksjonov keeldus igasugusest spekulatsioonist selle üle, kas nad kaebavad otsuse edasi. "Tema ütleb, et tema saab lähtuda ainult seadustest. Seadused ütlevad, et edasi kaevata saab ainult tema klient ja tema ei hakka kliendile ette kirjutama," lausus Paris ja lisas, et Aksjonov ei hakanud isegi kommenteerima, kas tema advokaadina kaebaks otsuse edasi või mitte.

"Ta kurtis, et tal ei olnud millestki kinni hakata väga. Ta üritas seada mõnda asja kahtluse alla, mõnda asja paluda pehmendada, aga ainsad tõendid kohtus, millega tema sai opereerida, olid süüdistuse omad ehk tal endal ei olnud mitte midagi, kuna Eesti pool neid talle väidetavalt ei andnud," märkis Paris. Ajakirjanik tõdes, et on kahtlusi, kas otsuse edasi kaevamine on mõistlik.

Välisminister Marina Kaljuranna sõnul mõistab Eesti täna Eston Kohveri suhtes tehtud kohtuotsuse ja kogu tema üle peetud kohtuprotsessi teravalt hukka. "Eston Kohveri röövimine Eesti Vabariigi territooriumilt FSB poolt möödunud aasta 5. septembril ning sellele järgnev õigusvastane kinnihoidmine Venemaal on jõhker rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumine," ütles Kaljurand.

"Tänane kohtuotsus ei muuda meie seisukohta. Me nõuame Venemaalt Eston Kohveri viivitamatut vabastamist," rõhutas välisminister.

Eesti politsei- ja piirivalveameti ning kaitsepolitseiameti kinnitusel Eston Kohver rööviti Eesti-Vene piirilt Eesti poolelt 5. septembril 2014. aastal ja viidi Moskvasse Lefortovo vanglasse.

Süüdistus

Vene võimud esitasid Eston Kohverile süüdistuse spionaažis, illegaalses piiriületuses, relva omamises ja selle salakaubaveos. Selle süüdistuse maksimumkaristuseks on kuni 20 aastat vabadusekaotust. Spionaaži eest on Venemaal karistus 10-20 aastat.

Tänavu juunis lisandus senistele süüdistustele ka süüdistus ebaseaduslikus relvakandmises, mille eest võib lisaks karistada kuni kolme aasta pikkuse vangistusega.

Eelmisel nädalal Eesti Moskva saatkonna konsuliga kohtudes jõudis Kohver enne, kui FSB agent jutuajamise katkestas, öelda, et prokurör nõuab talle 16-aastast vangistust.

Juhtum piiril

5. septembril teatas esmalt Venemaa julgeolekuteenistus, et tõkestas Pihkva oblastis piiritsoonis Eesti kaitsepolitsei operatsiooni, mille käigus peeti kinni kapo töötaja. Eesti kaitsepolitsei juht Arnold Sinisalu kinnitas ERR-ile, et kinnipeetu näol on tegu kapo ametniku Eston Kohveriga.

"Venemaa Föderatsiooni territooriumil peeti kinni Eesti kodanik, Eesti kaitsepolitseiameti Tartu osakonna töötaja Eston Kohver," vahendas Interfax.

FSB teatel võeti Kohverilt ära püstol Taurus koos padrunitega, raha summas 5000 eurot, eritehnika varjatud audiosalvestuseks, samuti luuret puudutavad materjalid. "Kohver on kinni peetud ja tema suhtes viiakse läbi vajalikud uurimistoimingud," teatas FSB.

Kaitsepolitsei teatas, et 5. septembri hommikul kella 9 ajal võtsid Venemaalt tulnud tundmatud isikud relva ähvardusel vabaduse teenistuskohuseid täitnud kaitsepolitsei ametnikult ja viisid ta endaga üle piiri Venemaale.

Vahejuhtum toimus Luhamaa piiripunkti läheduses Võrumaal Meremäel. Kaitsepolitseinik viidi füüsilist jõudu kasutades relva ähvardusel Venemaale. Inimröövile eelnes seejuures Venemaa suunalt operatiivraadioside segamine ja suitsugranaadi kasutamine.

Kaitsepolitsei teatel täitis meessoost kogenud politseiametnik teenistuskohustusi seoses piiriülese kuriteo tõkestamisega. Alustati kriminaalmenetlust paragrahvide alusel, mis käsitlevad vabaduse võtmist ja Eesti riigipiiri ebaseaduslikku ületamist.

Kaitsepolitseiamet kinnitas, et meedias avaldatud kaitsepolitseiniku nimi vastab tõele, kuid FSB väited, justkui oleks kaitsepolitseinik Eston Kohver peetud kinni Pihkva oblasti territooriumil, ei pea paika.

"Saame öelda seda, et praegu ka Vene meedia kaudu levivast infost nähtub, et FSB võttis teo omaks. Samas FSB ei tunnista, et röövis Eesti kodaniku Eesti territooriumilt. Aga meil on selle kohta kindlad andmed, et tegemist oli Eesti territooriumiga," selgitas kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp toona ERR-i uudisteportaalile.

"Muu hulgas need andmed seisnevad selles, et meil on mõlema riigi piirivalvurite poolt ühiselt koostatud piiririkkumise ühisvaatluse protokoll, kus on kirjas, et toimus piiririkkumine suunaga Vene Föderatsioonist Eesti Vabariiki ja tagasi. Ja oluline on aru saada, et mitte vastupidi. Selle käigus jäi kadunuks Eesti Vabariigi kodanik. See on nüüd kõik selles protokollis kirjas," rääkis pressiesindaja.

 

Toimetaja: Liis Velsker, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: