Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i ettevõtlusvabaduse uuring: ettevõtjatel tuleb Eestis rinda pista ebaefektiivse kohtusüsteemiga

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Pikale venivad kohtumenetlused, kõrged kohtukulud ja õigusteenuste kallidus takistavad oluliselt Eesti ettevõtjate tegevust, selgub Euroopa Liidu põhiõiguste ameti värskest uuringust.

Amet analüüsis ettevõtlusvabaduse kui Euroopa Liidu põhiõiguse olukorda ning leidis, et nii Eestis kui ka mujal Euroopas tuleb ettevõtjatel sageli rinda pista ebaefektiivse kohtusüsteemi ja ülemäärase halduskoormusega.

Lisaks kogevad ettevõtjatena täiendavaid takistusi naised, noored, sisserändajad ja puuetega inimesed. Vastukaaluks tõstab uuring esile mitmeid ettevõtjasõbralikke praktikaid, sealhulgas Eesti e-lahendusi.

Põhiõiguste ameti uuringus nenditakse, et Euroopal tuleb ettevõtlusvabaduse edendamiseks veel palju ära teha. Ettevõtlust pärsivad eelkõige bürokraatlikud protseduurid, piiratud ligipääs finantskapitalile ja õiguskaitsele ning kohtuväliste vaidluste lahendamise mehhanismide puudumine.
Aeglased ja kulukad kohtumenetlused pidurdavad aga võlgade sissenõudmist, takistades ettevõtete äritegevust ja pannes eriti raskesse olukorda väike- ja keskmise suurusega ettevõtted.

Uuringu andmetel tuleb ettevõtluses eriti suuri takistusi ületada naistel, noortel, sisserändajatel ja puuetega inimestel. Näiteks ei ole naisettevõtjate puhul meestega võrdväärselt toetatud pere- ja tööelu ühitamine, noori ettevõtjaid takistab vähene kogemus, sisserändajatele on probleemiks stardikapitali leidmine ja kvalifikatsioonide tunnustamine, samuti keelebarjäär ja kultuurilised erinevused.

Puuetega inimeste ettevõtlusvabadust piirab aga sõltuvus abist ja vajaliku infrastruktuuri puudumine töökohtadel.

Samas tunnustab uuring liikmesriikide edusamme regulatsioonide leevendamisel ja ettevõtjate halduskoormuse vähendamisel.

Heade näidete seas tõstetakse esile ka Eesti e-lahendusi, nagu näiteks e-toimiku infosüsteem, mis võimaldab algatada maksekäsu kiirmenetlusi ilma kohtuistungita.

Samuti kiidetakse EVEA ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi algatust "Õiguskiirabi", mis pakub väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele tasuta õigusnõu.

Euroopa Liidu Põhiõiguste Amet (FRA) on Euroopa Liidu agentuur, mis pakub Euroopa poliitikakujundajatele põhiõiguste alal tõenduspõhist ekspertnõu. Eestis on FRA uurimisvõrgustiku ametlikuks partneriks Balti Uuringute Instituut, käesoleva uuringu jaoks aitas andmeid koguda Eesti Inimõiguste Keskus.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: