Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rahvusvaheline üldsus nõuab Kohveri vabastamist

{{1439974608000 | amCalendar}}
Foto: Siseministeerium

Läti, Leedu ja Soome välisministrid, NATO peasekretär, Euroopa Parlamendi president, USA suursaadik Eestis ja USA välisministeerium ning Suurbritannia Euroopa asjade minister jt nõudsid Eesti kaitsepolitseiniku Eston Kohveri kohest vabastamist ja mõistsid hukka Vene kohtu otsuse.

USA välisministeerium teatas umbes kell seitse õhtul Eesti aja järgi välja saadetud pressiteates, et Kohveri süüdimõistmine on Vene võimude poolt rahvusvahelise õiguse räige rikkumine.

Välisministeeriumi pressiesindaja John Kirby nime alt välja saadetud teates öeldakse, et USA-le teeb muret fakt, et Kohver ei saanud piisavalt õigusabi ning Eesti esindajatel polnud võimalik juriidiliste protseduuride juures viibida. Kirby kutsus taaskord Venemaad üles Kohver vabastama ja Eestisse tagasi saatma.

Leedu välisminister Linas Linkevičius teatas varem Twitteris, et tegu on järjekordse seadusevastase teoga Venemaa kohtu poolt. Ta kirjutas, et Eesti kaitsepolitseinik Eston Kohver mõisteti süüdi kuritegude eest, mida ta pole kunagi toime pannud. Linkevičius kutsus hashtag'idega vabastama nii Eston Kohverit kui ka Ukraina naislendurit Nadja Savtšenkot.

Suurbritannia Euroopa asjade minister David Lidington tegi avalduse nii Twitteris kui ka UK valitsuse ametlikul kodulehel. 

Ta sõnas ametlikus avalduses: "Ma olen väga mures, et Eesti kaitsepolitseinik Eston Kohver mõisteti pärast tema röövimist Eesti territooriumilt FSB poolt ja ligi aasta aega kestnud ebaseaduslikku vangistust Venemaal 15 aastaks vangi."

Lidington lisas, et ta on Londonis kohtumistel Venemaa suursaadikuga väljendanud korduvalt muret Kohveri kohtlemise üle ja kutsunud üles teda vabastama. "Ma kutsun Venemaad üles Kohverit koheselt vabastama ja tagama tema turvalise tagasipöördumise Eestisse," sõnas Liddington.

Läti välisminister Edgars Rinkēvičs säutsus Twitteris, et mõistab Eston Kohveri illegaalse kohtuotsuse ja vangistuse sügavalt hukka ning kirjutas, et Venemaa peab ta vabastama.

Ka Soome välisminister Timo Soini teatas ministeeriumi Twitteri konto kaudu, et Soome kutsub jätkuvalt üles koheselt vabastama Eesti kaitsepolitseinikku Kohverit ja toimetama ta turvaliselt Eestisse.

USA suursaadik Eestis Jeff Levine teatas, et ta on sügavalt häiritud ebaõigluse pärast, mis tehti Venemaa poolt Kohverile 15 aasta pikkuse vangistuse määramisel.

Ka Tšehhi välisministeerium tunneb Venemaa kohtuotsuse pärast sügavat muret.

Albaania, Läti ja Norra välisministeeriumid mõistsid tänase otsuse hukka.

Taani välisminister Kristian Jensen nõustus, et tegu on selge rahvusvahelise õiguse rikkumisega.

Poola välisministeeriumi asekantsler Henryka Joanna Mościcka-Dendys väljendas pettumust ja sügavat kahetsust Kohveri kahtlase kohtuprotsessi ja tänase otsuse pärast.

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz säutsus, et Kohveri juhtum näitab kõike, mis on valesti Venemaa kohtusüsteemiga: röövitud, ebaseaduslikult kinni peetud ja karistatud ebaõiglase kohtuprotsessi käigus 15 aastaga. 

Ukraina välisministeeriumi ja nende pressiesindaja toetus ja solidaarsuse avaldus.

Euroopa Liidu välisasjade kõrge esindaja Federica Mogherini kutsus ametlikus avalduses Euroopa Liidu nimel Venemaad üles vabastama Eesti kaitsepolitseinikku Eston Kohverit, kelle röövimisega rikuti rahvusvahelist õigust.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg säutsus, et on väga mures Eston Kohveri ebaõiglase kohtupidamise ja vangistuse pärast.

Rootsi endise välisministri ja kunagise peaministri Carl Bildti arvates on Vene kohtu tänane otsus ennekuulmatu. 

Eesti välisminister Marina Kaljurand ja Läti välisminister Edgars Rinkēvičs kandmas ühisel pressikonverentsil Riias Kohveri toetuseks kollast linti.

Kohveri juhtum on leidnud täna palju kajastamist ka välismeedias, näiteks järgmistes Lääne väljaannetes: CNN, BBC, Reuters, Associated Press, The Washingon Post, The New York Times, The Telegraph, The Guardian. Samuti Vene meedias: Interfax, ITAR-TASS, Lenta, Ria Novosti, RT, NEWSru.com, Sputnik.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: