Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Presidendi roosiaias kanti Kohveri toetuseks kollaseid linte

Foto: Rene Riisalu/Vabariigi presidendi kantselei

President Toomas Hendrik Ilves korraldas taasiseseisvumise aastapäeva puhul traditsioonilise vastuvõtu presidendi roosiaias ja kinkis 24 aasta eest Toompead kaitsnud kivirahnust tükikese 40 kirja autoritele. Presidendi kõne põhisõnum keskendus eile Venemaal 15 aastaks vangi mõistetud Eston Kohverile.

Paljud presidendi roosiaeda kogunenud kultuuri- ja ühiskonnategelased kandsid Eston Kohveri toetuseks kollaseid linte, mis sümboliseerivad südamest tulevat toetust rasketesse oludesse sattunud kaasmaalasele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Esimest korda kutsus president üles kollast linti kandma aastal 2011, mil 7 Eesti jalgratturit võeti Liibanonis pantvangi. Eston Kohveri ja tema perekonna toetamise vajalikkusest rääkis president Ilves ka oma kõnes.

"Ärme teda unusta. Olgem toeks Estoni abikaasale ja neljale väikesele lapsele, kõigile lähedastele. Tänu Estonile ja tänu temasugustele lõpuni lojaalsetele Eesti riigi ja rahva teenritele oleme vabad ja jääme vabaks," lausus ta.

Taasiseseisvumise päeval kingib president tükikese 1991. aastal Toompead kaitsnud rahnust mõnele ühiskonda mõjutanud liikumisele või inimesele. Täna võttis 40 kirjale allakirjutanute nimel selle kivi vastu Andres Tarand. 40 kiri oli 1980. aastal kirjutatud avalik pöördumine, milles valutati südant Eesti kultuuri ja keele ning noorterahutustel vahistatud inimeste pärast.

"Need ajendid olid ilmsed, kui mina isiklikult nägin tollel jalgpallipäeval, kuidas miilits sõitis lastele kanna peale praktiliselt. Ma ei tea, kas õnnetusi juhtus või mitte, aga see oli nii rõve pilt, mida ma polnud elus näinud ja seda kõike oma korteri aknast ja see tekitas kõik sellise tundelise põhja, et nüüd küll enam nii edasi ei saa," meenutas Andres Tarand.

Küsimusele, mida 35 aasta tagune kiri toonases ENSV-s muutis, vastas Tarand: "See andis inimestele pisikest hingepidet, see polnud midagi radikaalset ega suurt, aga seda loeti ja selles mõttes läks see minu meelest täkke."

Suurema osa oma elust vabas Eestis elanud muusik ja presidendi kultuurirahastu laureaat Jalmar Vabarna lootis oma kõnes, et inimesed on kultuuriloojatele rohkem tänulikud, mitte niivõrd ei arvusta neid.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: