Fotod: Prantsusmaal kiirrongis terroristi maha surunud reisijatest said kangelased ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1440232821000 | amCalendar}}
Foto: Pascal Rossignol/Reuters/Scanpix

Amsterdamist Pariisi teel olnud kiirrongis avas eile õhtul tule relvastatud isik, kuid tema rünnaku peatasid kolm ameeriklast ja üks britt, kes tõenäoliselt hoidsid ära suure tragöödia.

Prantsuse võimude teatel haavas automaadiga relvastatud ründaja kiirrongis kolme inimest, kuni reisijad ta kambakesi maha surusid, vahendasid Reuters, BBC jt.

Ühendriikide president Barack Obama tänas Prantsusmaal kiirrongis olnud reisijaid, kelle seas oli ka kaks teenistusest vaba USA sõjaväelast.

"President avaldas sügavat tänu mitme reisija, sh USA sõjaväelaste julguse ja kiire mõtlemise eest, kes ennastsalgavalt alistasid ründaja," teatas Valge Maja avalduses. "On selge, et nende kangelaslik tegutsemine võis ära hoida palju hullema tragöödia."

Reisijaid on juba tänanud Prantsusmaa president Francois Hollande. Vapraid mehi, sh Briti kodanikku kiitis oma avalduses ka Suurbritannia peaminister David Cameron.

Hollande tahab vaprate ameeriklastega isiklikult kohtuda ning on kutsunud nad Elysee paleesse vastuvõtule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arreteeritud mees on 26-aastane marokolane. Juhtumi võtsid üle Prantsuse terrorismivastase võitluse ametnikud. Mehe motiivid ei ole selged, kuid Belgia peaminister Jean Michel ütles, et tegu oli terrorirünnakuga.

Prantsuse meedia kirjutab, et vahistatud marokolane oli luureteenistusele tuttav isik, kuid ta on seni keeldunud Põhja-Prantsusmaal Arrasi linnas politseiga rääkimast.

Siseminister Bernard Cazeneuve ütles, et kurjategija isik tuleb kõigepealt täpselt kindlaks teha, kuid esialgu tundub, et tegu on islamiäärmuslasega. "Kui ta on tõesti see, kellena end esitleb, siis on ta 26-aastane Maroko päritolu mees, kelle seotuse kohta radikaalse islamistliku liikumisega andsid Hispaania võimud Prantsusmaale teavet mullu veebruaris," ütles minister.

Ründaja oli relvastatud Kalašnikovi, noa ja püstoliga.

Prantsuse ametivõimude teatel sai rünnakus kokku viga kolm inimest, neist kaks tõsiselt - ühel oli kuulihaav, teisel noahaav. Siseministri Bernard Cazeneuve sõnul toimus rünnak reedel kohaliku aja järgi kell 17.45.

Kaks ameeriklast, kes ründajale vastu astusid, olid Spencer Stone ja Alek Skarlatos, kellest üks kuulub vastavalt Ühendriikide õhuväe ja teine Rahvuskaardi ridadesse. Spencer Stone oli ka üks kolmest ohvrist, kuna sai ründaja peatamisel noahaavu. Pentagoni kinnitusel ei ole tema haavad eluohtlikud, kirjutas The Washington Post.

Nende sõber Anthony Sadler reisis koos nendega ja aitas kurjategijat samuti peatada. "Kui ta relva tulistamiseks vinnastas, Alek lihtsalt karjus: "Spencer, mine!" Ja Spencer jooksis mööda vahekäiku," kirjeldas Sadler rongis toimunut.

"Spencer oli esimesena kontaktis, ta rüseles mehega. Alek maadles, et relva temast eemale saada. Ründaja tõmbas välja taskunoa ja lõikus Spencerit sellega paar korda. Ja meie kolm peksime teda, kuni ta oli teadvuseta," jutustas Sadler edasi.

Briti mees, kes elab Prantsusmaal, Chris Norman, sai samuti viga, kui üritas ründajat alistada. "Ma tulin lõpus ja aitasin teda kontrolli alla saada," rääkis Norman Arrases pressikonverentsil.

Rünnakus sai kergelt viga ka tuntud prantsuse näitleja Jean-Hugues Anglade, kes purustas alarmi käivitamiseks klaasi.

Prantsusmaa võimud andsid kolmele ameeriklasele ja britile Chris Normanile Arrase linnakeses üle medalid vapruse eest. Siseminister Cazeneuve sõnas, et reisijad olid eriti julged ja näitasid väga keerulises olukorras üles suurt vaprust.

Juhtum tekitas reisijais küll veidi paanikat, ent rongil õnnestus rahulikult Arrasi jaama sõita, kus kinninabitud kurjategija politseile üle anti.

"Me nägime inimesi rongist välja hüppamas, et ennast kaitsta. Me imestasime, miks nad seda teevad, sest meil polnud mingit infot. Rong jätkas väga-väga aeglaselt sõitu Arrasi jaama poole. Seal ootas juba suur rühm relvastatud politseinikke," kirjeldas Arrasi elanik.

Tulistajalt võeti peale automaadi ära veel pussnuga, automaatpüstol ja padruneid.

Tulistaja kahjutuks teinud mehed on oma teo üle isegi imestunud, sest rahvuskaardi-kogemusest hoolimata peavad nad end tavalisteks kodanikeks.

"Ma olen kõigest üliõpilane, viimast aastat ülikoolis. Tulin sõpru vaatama, oma esimesele Euroopa-reisile ja me peatasime terroristi. Täitsa hull lugu!" rääkis Sadler.

Ülikiirrong, kus tulistamine toimus, oli parasjagu teel Amsterdamist Pariisi ja rongis viibis 554 inimest.

Youtube'i on ka juba laetud Anthony Sadleri mobiiliga filmitud video rongis toimunust.

Prantsuse politsei seisab kahtlustatava tulistaja juures. Foto: Reuters/Scanpix

Rongis sõidu ajal toimunu. Foto: Reuters/Scanpix

Uurijad rongis. Foto: Pascal Rossignol/Reuters/Scanpix

 

Toimetaja: Liis Velsker, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: