Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lobjakas: Eesti peab Kohveri teemal töötama jõududega Mogherini selja taga

Ahto Lobjakas
Ahto Lobjakas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Täna tuleb Eestisse Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini, kes välispoliitika asjatundja Ahto Lobjakase hinnangul on meie poliitikute jaoks valge leht.

Mogherini kohtub peaminister Taavi Rõivase ja välisminister Marina Kaljurannaga ning esineb Eesti välisesinduste juhtidele.

Kohtumistel arutatakse Euroopa Liidu välispoliitilisi ja regionaalseid küsimusi, keskmes on Venemaa ja Ukraina ning naabruspoliitika ülevaatamine.

Kolumnist Ahto Lobjakas kommenteeris ERR-i raadiouudistele, et Mogherini on Eesti avalikkuse ja poliitikute jaoks suuresti valge leht. Itaalia poliitika tippu tõusis ta eelmisel aastal, jõudes olla kaheksa kuud välisminister. Novembrist 2014 on ta oma praeguses ametis.

Lobjaka sõnul tasub meenutada, et Mogherini määramist praegusele ametikohale üritasid blokeerida Balti riigid koos Poolaga. Kardeti, et itaallanna suhtub valesti Venemaasse.

"See selgitab ehk asjaolu, et Tallinn on üks viimaseid kui mitte päris viimane EL-i pealinn, mida Mogherini esimest korda külastab," märkis Lobjakas.

Tema rehabilitatsiooniks tuleb Lobjakaarvates öelda, et Venemaa suunal saadab ta Euroopa Liidu peavooluga haakuvaid signaale, loodab dialoogile, kuid on valmis sanktsioonide karmistamiseks, kui lood Ukrainas ei parane.

"Välispoliitika kõrge esindaja on just seda, mida tiitel ütleb. Ta esindab, mitte ei kujunda ega suuna. Tema päevakäsud tulevad Euroopa Liidu välisministritelt ja ühenduse tippkohtumistelt. Ta on diplomaatilise korpuse pea, kelle roll on esmajoones deklaratiivne," selgitas kolumnist.

Ta lisas, et Mogherini autoriteet liikmesriikide seas pole võrreldav Javier Solano omaga, see on aga kindlasti kõrgem eelkäija Catherine Ashtoni omast, kes ei suutnud muuhulgas kontrollida Brüsseli bürokraatiat.

"Mogherini kasuks räägib mitu faktorit. Tema taga seisab Itaalia, mis pole kaugel Prantsusmaast. Tema asetäitja on juhtiv Saksa diplomaat Helga Schmid. Ametnikud ei varja, et möödunud kuu kokkulepe Iraaniga oli suuresti Schmidi töö vili," sõnas Lobjakas.

Euroopa Liidu institutsioonid on Lobjaka kujundit kasutades tugevalt feodaliseerunud, neid kontrollivad kõrgematest ametnikest nn parunid, kelle võim sõltub suuresti koduriigi teotusest. "Schmid annab Mogherinile Saksamaa katuse, küsimus on selles, kuidas Mogherini katuse kandmisega toime tuleb."

Mogherini on Eestile meelepäraselt hukka mõistnud nii Eston Kohveri röövimise kui tema üle Venemaal peetud kinnise kohtuprotsessi.

"Mogherini avaldust tuleb näha kontekstis. See ei muuda midagi Venemaa ja Euroopa Liidu suhetes. See on toetusavaldus, kuid liikmesriigina peakski toetus meile olema automaatne. Saavutamaks enamat, peab Eesti töötama jõududega Mogherini selja taga," soovitas Lobjakas.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: