Pariisi rongis terroristi ohjeldanud mehed said president Hollande'ilt kõrged autasud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1440402245000 | amCalendar}}
Foto: Michel Euler/AFP/Scanpix

Kolm ameeriklast ja üks britt, kes reedel tegid Amsterdamist Pariisi suunduvas rongis kahjutuks relvastatud terroristi, said täna Prantsusmaa presidendilt François Hollande'ilt kõrged riiklikud autasud.

Ameeriklased Spencer Stone, Alek Skarlatos, Anthony Sadler ja britt Chris Norman said Auleegioni rüütli järgu ordenid (Ordre national de la Légion d'honneur, grade Chevalier) Prantsuse riigipea käest Élysée palees, vahendavad Le Figaro ja BBC.

Tseremooniast võtsid osa ka Belgia peaminister Charles Michel, USA suursaadik Prantsusmaal Jane Hartley ja raudteefirma SNCF juht.

Kaks inimest, kes juhtumi ajal samuti kangelaslikkust üles näitasid, saavad oma autasud kätte hiljem. Üks on 50. aastates ameerika-prantsuse päritolu mees, kes vahejuhtumi käigus haavata sai, ja teine on Prantsuse kodanik, kes terroristi esimesena märkas ning teda peatada üritas. Kummagi nime pole veel avalikustatud.

Prantsusmaa võimud kuulavad hetkel endiselt üle 25-aastast marokolasest kahtlustatavat Ayoub El-Khazzanit. Ka Belgia võimud on seoses intsidendiga uurimise algatanud.

Väidetavalt on mehel olnud seoseid islamiäärmuslusega, näiteks eelmisel aastal hoiatasid Prantsusmaa ametnikud tema eest Hispaania võime. Samas tema advokaadi sõnul olevat El-Khazzani leidnud relvad Belgias pargist ning soovinud lihtsalt rongireisijaid röövida. Kahtlustatava Hispaanias elav isa ütles ajakirjanikele, et tema poeg on "hea poiss, kellele meeldib jalgpall ja kalal käimine".

Ameeriklaste sõjaväeline taust tuli kasuks ka esmaabi andes

Eilsel pressikonverentsil USA suursaatkonnas meenutasid mehed vahejuhtumit ka pikemalt.

Puhkusel õhuväelane Stone rääkis, et ta oli parajasti tukkumas, kuid müra peale ärkas ta üles.

"Ma pöörasin pead ja nägin, et tal on automaati AK-47 meenutav relv ja et see on kuidagi kinni kiilunud ning ta üritab seda taas töökorda saada. Alek patsutas mulle õlale ja ma ütlesin: "Lähme". Jooksime ta maha."

Stone oli esimene, kes terroristini jõudis. Ta sai rüseluse käigus noahaavu ning napilt oleks ka pöidlast ilma jäänud. Pärast kurjategija mahasurumist aitas ta ameerika-prantsuse meest, keda terrorist oli kaela tulistanud.

"Ma lihtsalt surusin kaks oma sõrme talle haava sisse, leidsin ilmselt arteri üles, surusin ning verejooks peatus," selgitas ta. "Tänasin vaid jumalat ning hoidsin kätt sellest asendis kuni parameedikud kohale jõudsid."

Rahvuskaartlane Skarlatos tunnistas, et tema esialgne reaktsioon põhines vaid instinktidel ning relvajõududes saadud kogemus asjasse eriti ei puutunud. Küll aga läks õpitut vaja esmaabi andmisel ning veendumaks, et terroristil pole kaasosalisi.

"Relvastatud meest oleks saatnud edu, kui mu sõber Spencer poleks püsti tõusnud. Ma tahan, et seda võetaks kui õppetundi. Praegusel terrorismiajal, palun, võtke alati midagi ette. Ärge lihtsalt istuge ja vaadake," lausus omakorda Sadler.

Britist IT-ekspert ja vanaisa Chris Norman rääkis varem ajakirjanikele, et ta aitas ameeriklasi muuhulgas seetõttu, et arvas, et "tõenäoliselt saab ta terroristi käe läbi nagunii surma".

Eilne pressikonverents saatkonnas (Regis Duvignau/Reuters/Scanpix)

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: