Vene kompartei nõuab tõendeid Jakuninile suursaadiku tiitli omistamise kohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vladimir Jakunin
Vladimir Jakunin Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Vene Föderatsiooni Kommunistlik Partei (KPRF) otsustas nõuda Kremlilt tõendeid kompanii Venemaa Raudteed endisele presidendile Vladimir Jakuninile erakorralise ja täievolilise suursaadiku tiitli omistamise kohta.

Kommunistide fraktsiooni saadik riigiduumas Valeri Raškin saatis presidendi administratsiooni juhile Sergei Ivanovile päringu, milles palus esitada talle riigipea vastava seadluse koopia. Päringu tekst avaldati täna KPRF-i kodulehel.

Nagu KPRF-i pressiteenistus märgib, ei ole presidendi seadlus sellise staatuse omistamise kohta salajane, kuid seniajani ei ole õnnestunud leida selle dokumendi jälgi.

"Et selgitada välja, millal ja milliste teenete eest sai Jakunin diplomaatilise tiitli, aga samuti saada presidendi seadluse koopia, saatis KPRF-i keskkomitee esimehe asetäitja, riigiduuma saadik Valeri Raškin päringu Venemaa presidendi administratsioonile," öeldi parteist portaalile Newsru.com.

Jakunin on lülitatud föderaalkogu kolme liikmekandidaadi nimekirja, mille esitas valimiskomisjonile Kaliningradi oblasti kuberneriks kandideeriv kuberneri ajutine kohusetäitja Nikolai Tsukanov. Sealjuures võib vastavalt kehtivatele õigusaktidele senaatori kohale pretendeerida Vene Föderatsiooni kodanik, kes on vahetult enne tema kandidaadiks esitamist alaliselt elanud Vene Föderatsiooni vastava subjekti territooriumil viis aastat või kandidaadiks esitamisele eelnenud ajal kokku 20 aastat. Erandid on tehtud reale sõjaväelastele ja riigiametnikele, aga samuti erakorralise ja täievolilise suursaadiku tiitliga diplomaatidele.

Jakunin ei ole Kaliningradi oblastis elanud ega töötanud, kuigi Tsukanov kinnitas, et tal on olnud selle regiooniga otsene suhe. Mis puudutab suursaadiku tiitlit, siis selle kohta ei ole Venemaa Raudteede eksjuhi eluloos ühtki viidet. On teada, et kuus aastat kestnud diplomaatilise karjääri lõpetas Jakunin 1991. aastal NSV Liidu alalise esinduse ÜRO juures esimese sekretäri ametikohal.

Jakuninit ei ole Venemaa välisministeeriumi kodulehel avaldatud suursaadikute nimekirjas. Allikas välisministeeriumis rääkis raadiojaamale Ehho Moskvõ, et suursaadiku tiitel ei eelda tingimata diplomaatilist teenistust.

Tsukanovi ja Kaliningradi oblasti valimiskomisjoni juhi Inessa Vinjavskaja sõnul on president omistanud Jakuninile suursaadiku tiitli 2014. aasta aprillis.

Ajakirjanik Sergei Parhomenko on aga märkinud, et Jakuninit ei või senaatoriks valida, kuna ta ei vasta seaduse nõuetele: Parhomenko sõnul peab pretendent olema töötanud viimased viis aastat suursaadikuna.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: