Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaal jõuti vaidlusi tekitanud Wikipedia artikli asjus kokkuleppele

Artikkel venekeelses Wikipedias, mis Venemaa võimudele ei meeldinud
Artikkel venekeelses Wikipedias, mis Venemaa võimudele ei meeldinud

Venemaal aset leidnud vaidlus veebientsüklopeedia Wikipedia blokeerimise teemal on lõppenud ning hetkeseisuga pole enam blokeeritud ei kohtuvaidluse käigus esile kerkinud artikkel ega ka entsüklopeedia venekeelne versioon tervikuna.

Kokkuleppele jõudmisest teatas esimesena mittetulundusühingu Wikimedia RU tegevjuht Stanislav Kozlovski, kes lisaks tegutsemise jätkamisest teatamisele avaldas oma Twitteri kontol dokumendi, mille MTÜ oli täna saanud Venemaa föderaalselt side, infotehnoloogiate ja massikommunikatsiooni järelevalveametilt Roskomnadzor, vahendas Lenta.

Dokumendi kohaselt on link vaidlusi põhjustanud Wikipedia artiklile kustutatud keelatud veebilehtede nimekirjast ning ligipääsu sellele ei piirata.

Pretensioonide puudumist venekeelse Wikipedia vastu kinnitati täna Vene ajakirjanikele ka Roskomnadzorist. Ameti pressiteate kohaselt on ekspertide hinnangul praegusel hetkel venekeelses Wikipedias olev artikkel vastavuses Venemaa seaduste ja vaidluse aluseks oleva kohtuotsusega.

Esimest korda nõudis Roskomnadzor ligipääsu piiramist artiklile 20. augustil. 21. augustil teatasid ametnikud, et üritavad konflikti lahendada ilma blokeerimiseta, 22. augustil aga viisid venekeelse Wikipedia juhid artikli teisele aadressile. 24. augusti õhtul avaldas amet nõudmise, mille kohaselt tuli blokeerida ligipääs muutmata artiklile igal juhul ehk sõltumata sellest, millises serveris see parajasti asub. Pärast seda tehti artiklis olulisi parandusi, mis viiski konflikti lahenemiseni.

Veel täna hommikul teatati mitmel pool Venemaal, et Wikipedia veebilehele ei saa enam ligi.

Kogu vaidlus sai alguse käesoleva aasta juunis Astrahani oblasti kohtu poolt tehtud otsusest, mille kohaselt tuli piirata juurdepääsu venekeelses Wikipedias asuvale artiklile, mis sisaldas üht hašiši liiki puudutavat informatsiooni. Wikipedia keskkonna ülesehitusest tulenevalt oleks ühe artikli blokeerimine võinud kaasa tuua kogu veebientsüklopeedia blokeerimise.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: